TVP: groźby Giertycha nie zastraszą naszych dziennikarzy, to pełnomocnik banksterów i skompromitowanych polityków

Jacek Kurski i Roman Giertych

Zarząd Telewizji Polskiej poinformował, że podejmie zdecydowaną obronę dziennikarzy TVP przed działaniami prawnymi zapowiedzianymi przez Romana Giertycha. – Groźby p. Romana Giertycha, pełnomocnika banksterów i skompromitowanych polityków nie zastraszą ani nie powstrzymają dziennikarzy Telewizji Polskiej od podawania prawdy i wypełniania misji publicznej – zadeklarował. – Tego typu działania TVP jak atakowanie adwokata i to w trakcie, gdy on wykonuje swoje czynności lub później straszenie go prokuraturą, gdy chce dochodzić swych praw, są zwykłym przejawem paniki – odpowiedział Giertych.

W piątek wieczorem Roman Giertych zapowiedział działania prawne dotyczące materiału o nim pokazanego w poniedziałek w „Wiadomościach”. Relacja dotyczyła m.in. jego kariery politycznej w Lidze Polskich Rodzin, startu w 2015 roku w wyborach do Senatu oraz reprezentowania jako adwokat znanych polityków Platformy Obywatelskiej.

W ostatnich tygodniach o Giertychu mówiło się przede wszystkim z racji tego, że jest pełnomocnikiem Leszka Czarneckiego w sprawie tzw. afery KNF (Czarnecki w marcu br. nagrał rozmowę z szefem KNF-u, a na początku listopada Giertych w imieniu biznesmena złożył zawiadomienie do prokuratury dotyczące złożonej mu propozycji zatrudnienia konkretnego prawnika).

Giertych zapowiedział, że w przyszłym tygodniu skieruje wezwanie przedsądowe do Danuty Holeckiej, która prowadziła w poniedziałek główne wydanie „Wiadomości”. – W czasie, gdy pracowałem reprezentując Leszka Czarneckiego w prokuraturze (19.11) poświeciła mi pięć minut w „Wiadomościach”, które się sprowadzały do jednego, czarnego PR – stwierdził. – Będę się domagał wpłaty 200 000 złotych na Caritas lub na WOŚP (jeszcze się zastanowię na co) oraz przeprosin przez 7 dni bezpośrednio przed głównym wydaniem „Wiadomości”. Brak realizacji żądania spowoduje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. W kolejnych dniach będę kierował kolejne wezwania i sprawy sądowe do innych osób z TVP odpowiedzialnych za ten materiał i do samej TVP S.A – poinformował adwokat.

– Dotychczasowe działania przeciwko mnie dziennikarzy tej stacji od roku 2015 ignorowałem. Teraz miarka się przebrała. Będę konsekwentnie pozywał każdego dziennikarza i redaktora naczelnego każdego wydania za każdy materiał, który narusza moje dobra osobiste – zapowiedział Giertych.

Zarząd TVP: Giertych to pełnomocnik banksterów i skompromitowanych polityków

Do wpisu Romana Giertycha zarząd Telewizji Polskiej odniósł się w oświadczeniu wydanym w sobotę wieczorem. Zapowiedział, że „podejmie zdecydowaną obronę dziennikarzy Telewizji Polskiej, którzy rzetelnie wypełniają swoje obowiązki i zawodową misję”. Dodał, że „zlecił analizę prawną ostatnich wypowiedzi p. Romana Giertycha pod kątem m.in. wypełnienia przesłanek z art. 44 prawa prasowego, dotyczącego odpowiedzialności karnej za utrudnienie lub tłumienie krytyki prasowej”.

– Groźby p. Romana Giertycha, pełnomocnika banksterów i skompromitowanych polityków nie zastraszą ani nie powstrzymają dziennikarzy Telewizji Polskiej od podawania prawdy i wypełniania misji publicznej – zaznaczono w oświadczeniu.

Roman Giertych we wpisie facebookowym zamieszczonym w niedzielę rano stwierdził, że zapowiedź zarządu Telewizji Polskiej odbiera jako próbę zastraszenia go. – Na mało kogo pisano w życiu tyle zawiadomień do prokuratury, czy organów dyscyplinarnych. Generalnie spływa to po mnie jak po kaczce (mam nadzieję, że pan prezes mi wybaczy). I zawsze kończy się tak samo, gdyż nie przekraczam prawa. Gdyby PiS przejął sądy i wyznaczał „zdolne pisowskie dzieci” na sędziów, to może byłoby gorzej. Ale to już jest za nami – skomentował adwokat.

– Tego typu działania TVP jak atakowanie adwokata i to w trakcie, gdy on wykonuje swoje czynności lub później straszenie go prokuraturą, gdy chce dochodzić swych praw, są zwykłym przejawem paniki wywołanej tym, że naród zobaczył oczywistą korupcję na szczytach władzy. I ten paniczny strach jest coraz wyraźniej widać. Gdyby zarząd TVP znał całą prawdę o tej historii to wiedziałby, że ta ich paniczna obawa jest jeszcze niedostateczna… – dodał Giertych.

Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,67 mln widzów, z czego 2,15 mln śledziło program w TVP1, a 520,6 tys. w TVP Info.

W listopadzie ub.r. ukazała się książka Romana Giertycha „Kronika Dobrej Zmiany”, która miała być reklamowana w Telewizji Polskiej. Publiczny nadawca odmówił emisji spotu, uzasadniając, że może on naruszać dobra osobiste Jarosława Kaczyńskiego i Jacka Kurskiego. Giertych zapowiedział wtedy wystąpienie do Komisji Europejskiej z wnioskiem o uznanie, iż TVP powinna zwrócić pieniądze z abonamentu do Skarbu Państwa oraz zbadaniem zasad udzielania TVP pożyczek ze Skarbu Państwa.