Zmarł dziennikarz muzyczny Jan Zagozda, przez 65 lat związany z Polskim Radiem

Jan Zagozda

W wieku 88 lat zmarł dziennikarz muzyczny Jan Zagozda. Przez 65 lat był związany z Polskim Radiem, przede wszystkim prezentował polską muzykę z pierwszej połowy XX wieku.

Jan Zagozda do zespołu Polskiego Radia dołączył w 1953 roku. Po odbyciu praktyk studenckich został zatrudniony jako inżynier dyżurny.

Jako autor audycji zadebiutował w 1975 roku. Przygotowywał i prowadził audycje prezentujące muzykę z pierwszej połowy XX wieku, głównie z dwudziestolecie międzywojennego. Początkowo Audycję Jana Zagozdy „Przeboje czterdziestolatków’” prowadzili Tadeusz Sznuk i Ksawery Jasieński.

Potem Jan Zagozda zaczął prowadzić audycję „Lubię szum starej płyty”, nadawaną w Trójce do połowy lat 80. Od 1993 roku Zagozda prowadził wspólnie z Danutą Żelechowską (zmarła w 2015 roku) audycje „Mijają lata zostają piosenki”, „Wspomnienia pisane dźwiękiem” oraz „Słodkie Radio Retro”, emitowane przede wszystkim w Jedynce.

Jan Zagozda od początku pracy w Polskim Radiu zajmował się też archiwizowaniem nagrań. Jego kolekcja liczyła ok. 40 tys. utworów.

Dziennikarz otrzymał m.in. Złoty Mikrofon Polskiego Radia i Złoty Liściem Retro, a także – razem z Danutą Żelechowską – nagrodą specjalną ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W 2016 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał mu srebrny medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.