W czwartek Rada Mediów Narodowych ma wybrać nowego prezesa Polskiego Radia

Na najbliższy czwartek zaplanowano posiedzenie Rady Mediów Narodowych, podczas którego wybrany zostanie nowy prezesa Polskiego Radia. – Przed posiedzeniem Rady nie będę informował o zgłoszonych kandydaturach – mówi Krzysztof Czabański, przewodniczący RMN.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Krzysztof Czabański poinformował pozostałych członków Rady Mediów Narodowych, że najbliższe posiedzenie RMN odbędzie się w czwartek o godz. 15. Jednocześnie zapowiedział, że do godz. 12 w środę można zgładzać swoich kandydatów na prezesa Polskiego Radia.

– Przed posiedzeniem Rady nie będę informował o zgłoszonych kandydaturach – stwierdził Czabański w odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl. O tym, kto zostanie zgłoszony na stanowisko prezesa Polskiego Radia, nie chciała też mówić Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych z ramienia PiS.

W RMN, działającej od połowy 2016 roku, większość głosów mają przedstawiciele PiS: oprócz Czabańskiego i Lichockiej członkiem Rady jest Elżbieta Kruk (wszyscy troje są posłami tej partii). Skład uzupełniają Juliusz Braun (z ramienia PO) i Grzegorz Podżorny (z ramienia Kukiz ’15).

Po odwołaniu Jacka Sobali Polskim Radiem zarządza Andrzej Rogoyski

Poprzednio prezesem Polskiego Radia był Jacek Sobala, objął to stanowisko w marcu ub.r. Na początku sierpnia br. został zawieszony przez radę nadzorczą firmy, uzasadniono to naruszeniem przez niego ładu korporacyjnego spółki i zasad kolegialności jej władz. Sobala nie zgadza się z tymi zastrzeżeniami, zapowiedział pozwanie nadawcy za naruszenie dóbr osobistych.

Pod koniec sierpnia Jacek Sobala został definitywnie odwołany z funkcji prezesa Polskiego Radia. Rada nadzorcza firmy oddelegowała na trzy miesiące swojego przewodniczącego Andrzeja Rogoyskiego do pełnienia obowiązków prezesa. Na początku listopada Rogoyskiego wyznaczono do tego na kolejny okres.

Po odwołaniu Sobali nastąpiła jedna zmiana w kadrze dyrektorskiej Polskiego Radia: w połowie października funkcję wicedyrektora Jedynki stracił Robert Tekieli.

Bez konkursu na prezesa Polskiego Radia

Od miesiąca jest już wiadomo, że Rada Mediów Narodowych wybierze nowego prezesa Polskiego Radia bez przeprowadzenia otwartego konkursu. W tej sytuacji kandydaci mogą jedynie zgłosić się do członków RMN, którzy zdecydują, czy przedstawią te kandydatury na posiedzeniu. O zorganizowanie konkursu upominał się jedynie Juliusz Braun.

Przy poprzednim wyborze prezesa Polskiego Radia na przełomie 2016 i 2017 roku zorganizowano konkurs. Wygrała go ówczesna prezes firmy Barbara Stanisławczyk-Żyła, a zaraz potem nieoczekiwanie zrezygnowała, w związku z czym Rada Mediów Narodowych powołała na to stanowisko Jacka Sobalę. Natomiast na członka zarządu w konkursie wybrano Mariusza Staniszewskiego, który nadal pełni tę funkcję.

Krótka giełda nazwisk

Pod koniec października spytaliśmy osoby mające wpływ na obsadzanie stanowisk w mediach publicznych o kandydatów na stanowisko szefa rozgłośni. Nasi rozmówcy albo odpowiadali, że „wyjątkowo w tym temacie zapadła cisza”, albo wskazywali, że „najpoważniejszym kandydatem na stanowisko szefa publicznej rozgłośni jest właśnie Rogoyski”.

Innymi potencjalnymi kandydatami mieliby być: Piotr Chęciński – szef portalu Polskieradio.pl oraz Przemysław Tejkowski – z wykształcenia aktor, obecnie dyrektor Polskiego Radia Rzeszów. Sam Piotr Chęciński pytany przez nas, czy byłby zainteresowany objęciem stanowiska prezesa, podkreślał, że „ma misję do wykonania i w przyszłym roku jest to powstanie anglojęzycznego portalu Polskiego Radia”.

Kiedy na początku listopada Bartosz Marczuk, mający duże doświadczenie jako dziennikarz prasowy, zrezygnował z funkcji wiceministra rodziny, pracy i polityki społeczne, spekulowano, że może on objąć stanowisko menedżerskie w mediach publicznych. Jednak w minionym tygodniu podano, że Marczuk został powołany na wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, będzie odpowiadał m.in. za serwis internetowy o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Nowy prezes Polskiego Radia będzie trzecim pełniącym na stałe tę funkcję od stycznia 2016 roku, kiedy zmieniono zasady powoływania i odwoływania władz mediów publicznych. Przed Jackiem Sobalą prezesem firmy była Barbara Stanisławczyk-Żyła, została powołana w styczniu 2016 roku przez ministra skarbu państwa.

Polskie Radio traci słuchaczy

Rozgłośnie publicznego radia – jak wynika z badania Radio Track Millward Brown – z miesiąca na miesiąc notują spadki. W najnowszym badaniu na czwarte miejsce w zestawieniu stacji spadła Jedynka – jej udział poszedł w dół o 1,4 pkt. proc. do 6,3 proc. Tym samym PR 1 zanotował najniższy wynik słuchalności w historii nadawania. Piąte miejsce zajęła Trójka z wynikiem na poziomie 5,6 proc. W najnowszej fali udział PR 3 poszedł w dół o 0,9 pkt. proc. – to też jeden z najgorszych wyników w historii.