UOKiK sprawdza relacje Ruchu z wydawcami

„Postępowanie w sprawie, a nie przeciwko”

Marek Niechciał, prezes UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie relacji dystrybutorów prasy z wydawcami. Chodzi m.in. o Ruch, który ma duże zobowiązania wobec wydawców, a obecnie negocjuje z nimi układ.

Jak podał w środę „Puls Biznesu”, postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zostało podjęte 9 sierpnia po otrzymaniu sygnały z rynku.

– UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące wstępnego ustalenia, czy w związku z zasadami współpracy pomiędzy wydawcami prasy, pomiędzy dystrybutorami prasy lub pomiędzy wydawcami a dystrybutorami prasy mogło dojść do naruszenia przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Badamy m.in. relacje Ruch S.A. z wydawcami prasy – przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK-u.

Według „Pulsu Biznesu” UOKiK w ostatnich dniach przekazał Ruchowi pismo nakazujące przedłożenie wybranych dokumentów i informacji. Urząd chce sprawdzić, czy firma nie faworyzowała niektórych wydawców, udzielając im wyższych rabatów i wcześniej spłacając część zobowiązań. Analizuje również warunki układu zaproponowane wierzycielom w ramach przyspieszonego postępowania układowego (sąd zgodził się na nie na początku września).

Ruch nie komentuje tej sprawy, uzasadniając to tajemnicą firmy.

Ruch ma ponad 600 mln zł zobowiązań, właśnie zmieniły się jego władze

Zaległości Ruchu wobec wierzycieli, przede wszystkim wydawców prasy, narastały od wielu miesięcy. Firma przez dłuższy czas negocjowała z nimi za pośrednictwem Izby Wydawców Prasy, a kiedy sierpniu dwie firmy z Grupy ZPR Media złożyły wnioski o postępowanie sanacyjne i upadłość Ruchu, spółka złożyła wniosek o przyspieszone postępowanie układowe.

Ruch zaproponował układ częściowy obejmujący 27 wydawców, z których każdy ma wobec spółki przeterminowane należności wynoszące minimum milion zł. Na początku października porozumiał się poprzez swojego właściciela z Alior Bankiem, który w ramach umowy kredytowej ma największe wierzytelności wobec spółki. – Na mocy podpisanego porozumienia, bank przedłuży udzielone finansowanie, co pozwoli na przygotowanie wspólnie z KPMG planu restrukturyzacji – poinformowała rzeczniczka prasowa Ruchu.

Niedługo potem z funkcji prezesa firmy zrezygnował Igor Chalupec. Nowym prezesem mianowano Roberta Wardaka, a do zarządu oddelegowano z rady nadzorczej Artura Sieranta.

Obecnie Ruch ma ok. 280 mln zł zobowiązań wobec wydawców (m.in. ponad 13 mln zł dla Agory, 10 mln zł dla ZPR Media i 4,9 mln zł dla Gremi Media) oraz 82,2 mln zł zadłużenia wobec Alior Banku (w ub.r. zmalało ono o 6,7 mln zł dzięki środkom ze sprzedaży 11 nieruchomości).

W ub.r. Ruch zanotował 1,34 mld zł wpływów, wobec 1,46 mld zł rok wcześniej. Zarząd Ruchu podkreśla że segment detaliczny jest rentowny – EBITDA za 2017 r. wyniosła 19,2 mln zł.

UOKiK prowadzi postępowanie w spawie, a nie przeciwko

Biuro prasowe UOKiK-u podkreśla, że obecne postępowanie jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko którejkolwiek firmie.

– Nie ma więc sformułowanych żadnych zarzutów, sprawdzamy obecnie sytuację na rynku. Jest to wczesny etap postępowania więc trudno mówić jeszcze o terminie jego zakończenia – poinformował nas Maciej Chmielowski.

Kolporter liderem dystrybucji prasy

Kolporter jest największym dystrybutorem prasy w Polsce – ma 51 proc. udziału w rynku dystrybucji prasy – Ruch ma około 30 proc..