Ostatnio dodane

Odeszli od nas w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Aktorzy, nauczyciele, pisarze, politycy... Pamiętamy!

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Polska i świat żegnały wybitnych polityków, artystów, muzyków, aktorów, sportowców, dziennikarzy. Przypominamy ludzi, którzy zmarli w ciągu roku.

Urszula Kowaczek

Urszula Kowaczek
13.03.1943 – 24.12.2017

Nasza redakcyjna koleżanka, Urszula Kowaczek, w pisaniu na maszynie nie miała sobie równych. Była wielokrotną mistrzynią Polski najpierw w pisaniu na maszynie mechanicznej, a potem elektrycznej. Zajmowała wysokie miejsca w zawodach międzynarodowych. W „Dzienniku Zachodnim” przepracowała ponad 40 lat. Jej rekord uderzeń na jedną minutę to 599.

Była mistrzynią nie tylko w szybkości przepisywania naszych tekstów, ale także mądrą ich adiustatorką. Jej uwadze nie umknął żaden nasz błąd, także stylistyczny, składniowy. Doskonale czytała rękopisy. Przepisywała odręcznie napisane prace naukowe, zwłaszcza medyczne. Miała też w sobie ogromne pokłady dobroci i życzliwości. Zawsze gotowa nieść pomoc w życiowych sprawach. Zawsze znajdowała ciepłe słowo, by pocieszyć, uspokoić. Nasza bratnia dusza.

Nina Grella 4

Nina Grella
30.06.1939 – 20.06.2018

Nina Grella była legendą śląskiego dziennikarstwa, przez lata zajmowała się tematyką zdrowia i medycyny. Była związana z „Wieczorem”, „Trybuną Robotniczą” i „Dziennikiem Zachodnim”. Stworzyła w Katowicach Centrum Medycyny Naturalnej i Psychoterapii, założyła pismo – „Szaman” o medycynie niekonwencjonalnej, wymyśliła i organizowała niezwykle popularne Targi „Bliżej zdrowia, bliżej natury”, które przyciągały do Katowic tysiące osób. – Była nie do zatrzymania. Pracowita do bólu. Miała w sobie jakiś nadzwyczajny gen bezustannego działania. Nie tylko w swojej dziennikarskiej misji, gdy na dobre zawładnęła medycyną w śląskiej prasie. Miała lekkość pisania i równocześnie wielki szacunek dla wiedzy medycznej swoich rozmówców i wrażliwości pacjentów, bohaterów artykułów. Lubiła po ludzku dzielić się swoimi doświadczeniami, wiedzą. Radziła sobie, jak nikt inny, z cudzymi i własnymi problemami. Była jak taran. Uległa tylko śmierci – opowiadała Jolanta Matiakowska, dziennikarka.

Profesor Walery Pisarek

Walery Pisarek
31.05.1931 – 5.11.2017

Popularny językoznawca i prasoznawca, specjalista w dziedzinie komunikowania masowego i socjolingwistyki.

Projektodawca ustawy o języku polskim, honorowy prezes (oraz pierwszy przewodniczący) Rady Języka Polskiego. Prof. Pisarek był autorem licznych książek i laureatem równie licznych nagród, był członkiem Komisji Zarządzania Kulturą i Mediami Polskiej Akademii Umiejętności oraz Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk.

Tadeusz Wojciechowski

Tadeusz Wojciechowski
1937 – 20.06.2018

W Wiedniu zmarł red. Tadeusz Wojciechowski, były dziennikarz Katowickiej Rozgłośni Polskiego Radia, korespondent zagraniczny Radia RMF i „Trybuny Śląskiej”. Prowadził popularny program „Za kierownicą”. Sławę doskonałego radiowca zyskał w programach ogólnopolskich, takich jak np. „Sygnały dnia”, „Lato z radiem”. W stanie wojennym wyjechał z rodziną do Austrii, gdzie otrzymał azyl polityczny.

Waldemar Wasilewski

Waldemar Wasilewski
7.09.1933 – 29.04.2018

Dziennikarz, redaktor, publicysta. Urodził się w Jezioranach koło Grodna. W 1945 roku przyjechał z rodzicami na Śląsk i ze Śląskiem związał swoje późniejsze życie zawodowe. Pracował m.in. w „Trybunie Robotniczej” (pełnił tam m.in. funkcję zastępcy redaktora naczelnego). W latach 80. był korespondentem Telewizji Polskiej w Moskwie. W latach 90., aż do przejścia na emeryturę, związany z „Trybuną Śląską”.

Tadeusz Kopoczek

Tadeusz Kopoczek
3.05.1930 – 21.04.2018

Redaktor Tadeusz Kopoczek związany był z „Głosem Ziemi Cieszyńskiej” od 1955 roku jako fotoreporter i redaktor techniczny. Jego artykuły zamieszczało też kilka dzienników oraz czasopism. Po utworzeniu tygodnika wojewódzkiego „Kronika” związał się na krótko z tą redakcją. Wiele lat pełnił służbę instruktora ZHP, a w 1972 r. założył Cieszyński Klub Hobbystów. Przez kilka dziesięcioleci uprawiał żurnalistykę. Po latach częściej zaczął się jednak oglądać wstecz, co zaowocowało wartościowymi tekstami wspomnieniowymi i dokumentacyjnymi. Ocalił od zapomnienia nieżyjących już działaczy harcerskich Cieszyńskiego. Przez lata w „Głosie” pilotował cykl „Z naszego archiwum”, którego plon ukazał się drukiem pod tytułem „Cieszyn w starej fotografii” W bibliofilskich nakładach wydał również genealogię rodziny swojej żony Ireny. W 2010 r. zajął drugie miejsce w konkursie „Między starymi nowymi laty” oraz został laureatem Miasta Cieszyna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Marian Ryglewicz

Marian Ryglewicz
9.02.1956 – 22.09.2018

Był dziennikarzem, naszym redakcyjnym kolegą. Pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, „Echu”, „Nowym Echu” oraz „Dzienniku Zachodnim”. Do początku 2004 r. był zastępcą dyrektora tyskiego oddziału „Dziennika Zachodniego” oraz redaktorem prowadzącym tygodnik tyski. 14 lat temu został naczelnikiem Wydziału Promocji w starostwie powiatu bieruńsko-lędzińskiego. – Do starostwa i powiatowej polityki wnosił ogładę, polot i spojrzenie człowieka z salonów, oddech wielkiego świata – powiedział o Marianie Ryglewiczu jego pierwszy szef w starostwie, były starosta Piotr Czarnynoga.

Marian Ryglewicz był Człowiekiem wielkiego formatu. Uosobienie kultury, szarmancji, dobroci, życzliwości. Mistrz słowa, celnych ripost, bon motów. Niezwykle rzetelny. Piotr Czarnynoga dodał jeszcze: „Z takimi ludźmi, pięknymi duchowo i wartościowymi, jak Marian Ryglewicz lubimy pracować, lubimy przebywać. Oni wiele wnoszą w miejsce, w którym są”.

Lidia Ostałowska

Lidia Ostałowska
9.01.1954 – 21.01.2018

Dziennikarka, reportażystka, pisarka, ponadto działaczka społeczna. Pracowała jako dziennikarka w „Przyjaciółce” (1979-1980) i w „itd” (1980). W wyniku weryfikacji w czasie stanu wojennego pozbawiona pracy. Współpracowała z podziemną „Solidarnością”. W 1989 r. związała się z działem reportażu „Gazety Wyborczej”, gdzie pracowała aż do śmierci. Pisała o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych.

Ján Kuciak

Ján Kuciak
15.05.1990 – 25.02.2018

Słowacki dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk, zamordowany wraz ze swoją narzeczoną Martiną Kušnirovą. Prawdopodobnym powodem śmierci była praca nad artykułem dotyczącym powiązań otoczenia premiera Słowacji Roberta Fica z włoskimi grupami przestępczymi. Śmierć Kuciaka wywołała masowe demonstracje na Słowacji, do dymisji podał się premier Robert Fico.