Nowe książki Lisa, Szczygła, Ziemkiewicza i nie tylko

Tomasz Lis, Mariusz Szczygieł i Rafał Ziemkiewicz

„Tomasz Lis. Historia prywatna”, „Nie ma” Mariusza Szczygła, nowe reportaże Dariusza Rosiaka, Piotra Lipińskiego, Michała Matysa i Wojciecha Góreckiego, wywiad rzeka z ks. Adamem Bonieckim, czy felietony Rafała A. Ziemkiewicza – tej jesieni w każdym tygodniu do księgarń trafiają książki napisane przez dziennikarzy lub o dziennikarzach.

„Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju”, Maria Hawranek, Szymon Opryszek. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 26 września. 

Duet reporterów przybliża polskim czytelnikom odległy Urugwaj, który zajmuje powierzchnię niewiele większą od Grecji, gdzie mieszka zaledwie trzy i pół miliona ludzi. Stabilny politycznie i ekonomicznie, nie przystaje do niemal żadnych europejskich stereotypów o Ameryce Łacińskiej. To jedno z najbardziej laickich państw świata. Jako pierwsze całkowicie zalegalizowało uprawę i spożycie marihuany, pary jednopłciowe mogą tu adoptować dzieci, a prostytutki płacą składki na ubezpieczenie społeczne.

____________________________

„80-te. Jak naprawdę żyliśmy w ostatniej dekadzie PRL”, Joanna Solska. Wydawnictwo Czerwone i Czarne. Premiera: 3 października.

Joanna Solska, dziennikarka i publicystka tygodnika „Polityka” przybliża Polskę sprzed 30 lat. „Młodzi nie wiedzą, czym PRL był naprawdę. Nie rozumieją kontekstu. Oddaje to krążący po internecie dialog, w którym na stwierdzenie, że w końcówce PRL na półkach były tylko musztarda i ocet, młoda osoba pyta z niedowierzaniem: »We wszystkich galeriach?« – pisze Solska.

____________________________

„Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji”, Marcelina Szumer-Brysz. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 10 października. 

Dziennikarka współpracująca m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym” przedstawia kraj będący od zawsze w rozdarciu między Europą i Azją, islamem i świeckością, tradycją i nowoczesnością. Pisze też m.in. o Recepie Tayyipie Erdoganie, serialach telewizyjnych, syryjskich uchodźcach i  środowiskach LGBT.

____________________________

„Szkoła falenicka”, Stefan Szczepłek. Premiera: 10 października. Wydawnictwo Literackie.

Dziennikarz sportowy, przez lata związany m.in. z „Rzeczpospolitą”, opowiada o swojej rodzinie, drodze zawodowej, kolegach ze szkoły i podwórka, a także o wielkich autorytetach i ludziach związanych ze sportem.

Pola i inne rzeczy...

„Pola i inne rzeczy teatralne”, Hanna Krall. Premiera: 16 października. Wydawnictwo Literackie. 

W tomie zebrano kilka różnych historii: o szalonych dzielnych kobietach i zamachach – na rosyjskiego cara i na Lenina, o dwóch Markach Edelmanach, o złych postaciach, które uciekają z bajek, o Apolonii Machczyńskiej, która zginęła razem z ukrywanymi Żydami, czy o przyjacielu Kafki, który w kawiarni spotyka bohatera Kafkowskiego „Zamku”.

Sędziowie mówią

„Sędziowie mówią. Zamach PiS na wymiar sprawiedliwości”, Ewa Siedlecka. Wydawnictwo Czerwone i Czarne. Premiera: 17 października.

Dziennikarka „Polityki” opisuje kolejne etapy zmian, jakie PiS przeprowadził w wymiarze sprawiedliwości. Rozmawia z wieloma sędziami. Wszyscy podkreślają: prawo podporządkowane politycznym nakazom to zamach na jeden z fundamentów demokratycznego państwa.

____________________________

„Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”, Małgorzata Rejmer. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 17 października. 

Małgorzata Rejmer opowiada o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy, dyktatora, który po zerwaniu sojuszy z Jugosławią, Związkiem Radzieckim i Chinami uwierzył, że Albania może stać się samowystarczalną twierdzą komunizmu. Także o ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, o życiorysach ofiarowanych na ołtarzu ideologicznego raju i o tych, którzy je miażdżyli, nie bacząc na konsekwencje.

____________________________

„Zdrowaś Mario”, Aleksandra Pezda. Premiera: 22 października. Wydawnictwo Dowody na Istnienie. 

„Medyczna marihuana to w Polsce temat tabu. Większości kojarzy się z odurzaniem, nie leczeniem. Teoretycznie od 2017 roku marihuana do celów medycznych jest w Polsce legalna. Ale prawo jest martwe” – pisze wieloletnia dziennikarka „Gazety Wyborczej” i Tok FM.

____________________________

„Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”, Rafał Księżyk. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 24 października.

„Wszystkiego za dużo? Czujecie się przesublimowaną kupą niczego? Przeczytajcie tę książkę. Poczujecie się jeszcze gorzej, ale będziecie wiedzieć, że nie jesteście sami i dlaczego” – pisze o eseju byłego szefa polskiego „Playboya” muzyk Lech Janerka.

Buran

„Buran. Kirgiz wraca na koń”, Wojciech Górecki. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 31 października. 

W 1968 roku ukazało się pierwsze wydanie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego „Kirgiz schodzi z konia”, pokłosie podróży autora po kaukaskich i środkowoazjatyckich republikach Związku Radzieckiego. Jak Azja Centralna i Kaukaz wyglądają dziś, pięćdziesiąt lat później i prawie trzydzieści po rozpadzie radzieckiego imperium? Sprawdził to Wojciech Górecki.

Nie ma

„Nie ma”, Mariusz Szczygieł. Premiera: 31 października. Wydawnictwo Dowody na Istnienie.

„W »Nie ma« Szczygieł opowiada o ludziach, którzy musieli pogodzić się z różnego rodzaju pustką w ich życiu” – pisze Michał Nogaś z „Gazety Wyborczej”. Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi.

____________________________

„Historia prywatna. Tomasz Lis”, Tomasz Lis. Premiera: 31 października. Wydawnictwo W.A.B.

Autobiografia trzykrotnego zdobywcy tytułu Dziennikarz Roku. Jak zapewnia wydawca, książka Lisa pozwala zajrzeć do zamkniętych gabinetów redaktorów i polityków z pierwszych stron gazet.

____________________________

„A więc wojna”, Rafał A. Ziemkiewicz. Premiera: 31 października. Wydawnictwo Fabryka Słów. 

Zbiór felietonów publicysty „Tygodnika do Rzeczy”. Wydawnictwo pisze o książce: „Ćwierć wieku temu Polacy zwolnili się z myślenia o świecie i przyszłości. Nasze elity, a w ślad za nimi rzesze zwykłych obywateli uznały, że wszystko, co słuszne, zostało już wymyślone – tam, na Zachodzie. Oni tam wiedzą, dokąd prowadzą świat, a my małpujemy i wypełniamy zalecenia, dzięki czemu u nas też będzie tak samo. Może to jest ten właśnie moment, kiedy powinniśmy się zapytać, czy naprawdę tego chcemy?”.

Boniecki

„Boniecki. Rozmowy o życiu”, ks. Adam Boniecki, Anna Goc. Premiera: 5 listopada. Wydawnictwo Znak. 

Redaktor senior „Tygodnika Powszechnego” w rozmowie z dziennikarką tego pisma wraca pamięcią do czasów okupacji, powojennej biedy, początków kapłaństwa, pobytu we Francji i w Rzymie, znajomości z Janem Pawłem II. Wspomina pożegnanie z ojcem w wieku dziewięciu lat, powojenną Polskę i władzę, która pozbawiła go domu.

Zamki na piasku

„Zamki na piasku. 20 obrazków z życia dziennikarza”, Konrad Piasecki. Premiera: 14 listopada. Wydawnictwo Burda Publishing Polska.

Konrad Piasecki opisuje, co przeżył, widział, doświadczył i co myśli o tym, co wydarzyło się przez 25 lat jego kariery dziennikarskiej. „Wierzę w dziennikarstwo. Wierzę w dziennikarstwo w starym, konserwatywnym stylu. Wierzę, że news, informacja, reportaż, wywiad, materiał śledczy nieprzesiąknięte prostym, topornym ideologicznym czy politycznym przekazem wciąż jeszcze dają przyjemność zarówno tym, którzy je tworzą, jak i tym, którzy są ich odbiorcami” – pisze dziennikarz TVN 24 w swojej książce.

Niepowtarzalny urok likwidacji

„Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90.”, Piotr Lipiński, Michał Matys. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 21 listopada.

Lata 90. w Polsce to jedna z najciekawszych dekad ubiegłego stulecia. Z jednej strony dziki kapitalizm i szybki awans społeczny, z drugiej zachłyśnięcie się zachodnim stylem życia i rosnące bezrobocie. O tej pełnej kuriozów dekadzie przypominają dwaj byli reporterzy „Gazety Wyborczej”.

____________________________

„Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się Brexit i inne historie o wyspiarzach”, Dariusz Rosiak. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 21 listopada.

Reporter Dariusz Rosiak, gospodarz audycji w Trójce „Raport o stanie świata”, tym razem przygotował raport o trzech ostatnich dekadach jednego z najpotężniejszych państw świata. Próbuje m.in. odpowiedzieć na pytanie: czy Brexit jest przejawem racjonalności Brytyjczyków, czy największym aktem kolektywnej głupoty w historii tego narodu?

Artysta

„Artysta. Opowieść o moim ojcu”, Wojciech Mann. Premiera: 23 grudnia. Wydawnictwo Znak. 

Kazimierz Mann, ojciec popularnego dziennikarza muzycznego, był artystą, lwowiakiem, więźniem stalinowskiego więzienia, bywalcem SPATiF-u. Jego syn Wojciech przedstawia go w swojej książce jako człowieka niezależnego, zbuntowanego wobec peerelowskiej rzeczywistości, żyjącego po swojemu, ale zawsze na pierwszym miejscu stawiającego najbliższych.