TVP wycięła z internetowej wersji „Wiadomości” materiał o Nielsenie

Telewizja Polska, udostępniając w internecie „Wiadomości” TVP 1 z 4 października, wycięła materiał krytykujący firmę telemetryczną Nielsen Audience Measurement.

W materiale, autorstwa Macieja Sawickiego, była m.in. mowa o tym, że Nielsen jest oskarżany na całym świecie o manipulacje, a TVP traci przez niego miliony złotych. Wypowiadali się w nim redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski i publicysta Adrian Stankowski. Materiał o Nielsenie był wyemitowany jako ostatni, przed rozmową z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Jednak na stronie Wiadomosci.tvp.pl z tego wydania „Wiadomości” materiał o Nielsenie zniknął.

Dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski przekazał „Presserwisowi”, że materiał nie został opublikowany w internecie „z uwagi na ograniczenia licencyjne wykorzystanych w nim zdjęć filmowych”. „Chodzi o ujęcia z meczu Ligii Mistrzów. Jest to standardowa procedura w ww. przypadkach” – wyjaśnił Olechowski w odpowiedzi przesłanej przez biuro prasowe.

Jacek Kurski, odkąd w styczniu 2016 roku został prezesem TVP, krytykuje panel Nielsena, bo jego zdaniem wyniki oglądalności TVP są wyższe od wykazywanych przez Nielsena.