Prace Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Nagrodzone na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Na zakończonym 2 października br. X Festiwalu Filmowym „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni nagrodę główną w konkursie na reportaż i dokument radiowy zdobyła praca „Ludzie z SW” dziennikarki Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Magdaleny Skawińskiej. Ponadto jury konkursu wyróżniło trzy audycje reportażystów z Polskiego Radia.

W konkursie na reportaż i dokument radiowy zgłoszonych zostało 12 prac, z których jury – w składzie: Irena Piłatowska, Anna Sekudewicz, Piotr Witt oraz Henryk Rozen (przewodniczący) – postanowiło przyznać Nagrodę Główną za Dokument Radiowy audycji Magdaleny Skawińskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zatytułowanej „Ludzie z SW”. Jury doceniło autorkę za: „ukazanie w lapidarnej, mistrzowskiej formie, skomponowanego z wypowiedzi świadków historii i nagrań archiwalnych wyrazistego obrazu organizacji walczącej o niepodległość Polski”.

W „Ludziach z SW”, których premiera odbyła się w czerwcu 2017 r. w Jedynce, autorka przedstawia osoby związane z Solidarnością Walczącą. Są to: Hanna Łukowska-Karniej – najbliższa współpracowniczka Kornela Morawieckiego, która pomagała mu w ukrywaniu się; Zofia Maciejewska – jako pierwsza udostępniła mieszkanie Kornelowi Morawieckiemu, a potem była organizatorką druku i kolportażu wydawnictw SW; Michał Gabryel – odpowiadał m.in. za transport sprzętu poligraficznego oraz nasłuchowego z Niemiec; Teresa Krusińska – współtworzyła radio SW; a wreszcie dr Wojciech Myślecki – opozycjonista od 1968 roku, prowadził demonstracje oraz akcje specjalne SW i był odpowiedzialny za organizowanie papieru na wydawnictwa podziemne.

Jury postanowiło także przyznać cztery równorzędne wyróżnienia honorowe za Dokument Radiowy pracom, które: „odznaczają się wyborem ciekawego tematu, ukazują mniej znane fakty i okoliczności związane z bohaterami walki o niepodległą Polskę oraz wyróżniają się ciekawą formą”. Wśród wyróżnionych audycji aż trzy przygotowane zostały w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia: „Prawdziwy partyzant” Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej, „Trauma i duma” Alicji Grembowicz oraz „Życie niewłaściwie urozmaicone” Krzysztofa Wyrzykowskiego.

Festiwal Filmowy „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” odbywa się w Gdyni od 2009 roku. Prezentowane są na nim filmy dokumentalne i fabularne poruszające tematykę powojennej historii Polski i pokazujące rolę polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem w latach 1939–1989. Ponadto w trakcie Festiwalu prezentowane są reportaże radiowe, odbywają się dyskusje panelowe czy rozmowy o książkach historycznych. Wydarzeniu towarzyszą wystawy, instalacje artystyczne i widowiska muzyczne.

Polskie Radio jest wieloletnim patronem medialnym Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”.