Ostatnio dodane

„Kler” pomaga Sekielskiemu w realizacji dokumentu o pedofilii w Kościele

Tomasz Sekielski

Po premierze filmu „Kler” do Tomasza Sekielskiego, który pracuje nad filmem dokumentalnym o pedofilii w polskim Kościele, zgłasza się więcej informatorów i osób pokrzywdzonych przez księży. Przybywa też wpłat na realizację dokumentu.

Dziennikarz Tomasz Sekielski zebrał już ok. 250 tys. zł na swój film dokumentalny. Akcja crowdfundingowa rozpoczęła się w połowie lutego na platformie Patronite.pl. Do tej pory wsparcie finansowe zadeklarowało blisko 1,3 tys. osób. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się jeszcze przed ogłoszeniem zbiórki.

Koszt całej produkcji oszacowano na 450 tys. zł. Ekipa filmowa prowadzi research, gromadzi i weryfikuje dokumenty, wyjeżdża na zdjęcia. Jeżeli zbiórka utrzyma się na dotychczasowym poziomie, premiera filmu odbędzie się na przełomie marca i kwietnia 2019 roku.

Tomasz Sekielski przyznaje, że po premierze filmu Wojciecha Smarzowskiego „Kler” zgłasza się do niego więcej informatorów. – Pojawiły się też osoby, które jako dzieci zostały skrzywdzone przez księży. Zaobserwowaliśmy też większy ruch, jeżeli chodzi o wpłaty na nasz film – mówi Sekielski. – Pewnie jest to związane z premierą filmu „Kler” i dyskusją, która wokół tego filmu się rozpoczęła. To nam pomaga – dodaje.

W kwietniu Tomasz Sekielski rozpoczął współpracę z Wirtualną Polską, gdzie prowadzi autorski vlog. Wcześniej produkował dla Fokus TV serial dokumentalny „Tomasz Sekielski. Teoria spisku”, nadawany od października do grudnia 2017 roku. Jest dziennikarzem i prowadzącym, który pracował m.in. w TVN i TVN 24, Nowej TV, TVP. W 2006 roku, wraz z Andrzejem Morozowskim, zdobył tytuł Dziennikarza Roku.