„DGP”: GetBack wspierał finansowo Salon24.pl i szykował wsparcie Instytutu Wolności

Igor Janke

Były prezes GetBack Konrad K. wspierał finansowo platformę blogową Salon24.pl, której współwłaścicielem jest Igor Janke i obiecywał 5 mln zł dla Instytutu Wolności Igora Jankego – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Byłemu prezesowi GetBacku Konradowi K. prokuratura postawiła zarzuty m.in. wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów spółce. „DGP” podał, że w sierpniu GetBack dosłał śledczym faktury wystawione przez spółkę zarządzającą platformą Salon24.pl. „Spółka zarządzająca platformą blogową na współpracy z GetBackiem zarobiła ponad 850 tys. zł brutto” – donosi „DGP”. Według informacji dziennika do prokuratury trafiły też dwa projekty umów na w sumie 5 mln zł netto z Instytutem Wolności. Janke zapewnił „DGP”, że umowy zostały rozwiązane i żadne pieniądze nie trafiły do Instytutu.

Według ustaleń „DGP” Igor Janke został przesłuchany w prokuraturze jako świadek, a ze złożonych przez niego wyjaśnień wynika, że były prezes GetBacku rozmawiał z nim o chęci zainwestowania w Salon24.

„Nie mam sobie nic do zarzucenia. Sprawy nie komentuję” – napisał nam w SMS Igor Janke.

Igor Janke w przeszłości był m.in. redaktorem naczelnym Polskiej Agencji Prasowej i szefem działu politycznego „Rzeczpospolitej”. Na początku września dołączył do grona partnerów agencji R4S. Na początku lipca odszedł z firmy doradczej Bridge, w której był partnerem i członkiem zarządu. W maju i czerwcu „Gazeta Wyborcza” w artykułach Wojciecha Czuchnowskiego i Małgorzaty Kolińskiej-Dąbrowskiej zarzucała Jankemu lobbing na rzecz firmy windykacyjnej GetBack, wobec której warszawska prokuratura regionalna od kwietnia prowadzi śledztwo w związku z nieprawidłowościami. W maju Janke informował o zakończeniu przez Bridge współpracy z GetBackiem i zaprzeczał zarzutom „Wyborczej”. Po odejściu z Bridge podkreślał też, że publikacje dziennika nie miały wpływu na jego decyzję.