Ostatnio dodane

Dziennikarze w Brukseli bez opłat za udział w szczytach Unii Europejskiej

Belgijskie władze wycofały się z wprowadzonych wcześniej przepisów nakładających na dziennikarzy pracujących w Brukseli opłatę w wysokości 50 euro w zamian za półroczną akredytację na szczyty Unii Europejskiej. Korespondenci mają też podlegać mniej wnikliwej procedurze weryfikacyjnej, a wejściówki będą aktualne przez cały rok.

Zmiana stanowiska władz belgijskich jest wynikiem interwencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy (API-IPA) z sierpnia br. Organizacja zaprotestowała przeciwko nowym przepisom, zgodnie z którymi dziennikarze mają płacić 50 euro za półroczną akredytację upoważniającą ich do udziału w cyklicznych szczytach Unii Europejskiej.

Opłata miała być związana z kosztami weryfikacji dziennikarzy przez belgijskie organy zajmujące się bezpieczeństwem. Jednak nowe przepisy wzbudziły wiele kontrowersji w branży, a także w łonie samych instytucji europejskich.

Najważniejsza wątpliwość dotyczyła tego, że opłatą zostali objęci jedynie dziennikarze i korespondenci mieszkający na stałe w Belgii, podczas gdy pracownicy mediów przyjeżdżający na szczyty z zewnątrz nie muszą płacić dodatkowych 50 euro za akredytację.

Teraz, jak poinformowało stowarzyszenie API-IPA władze Belgii zapowiedziały zmianę regulacji związanych z weryfikacją dziennikarzy oraz opłatą za wejściówki.

Zgodnie z planem pieniądze za akredytacje nie będą wymagane, zostanie też zmieniony okres ich ważności – od początku 2019 r. zamiast co 6 miesięcy dziennikarskie uprawnienia do udziału w unijnych szczytach będą obowiązywały przez rok.