Nie żyje dziennikarka Krystyna Grzybowska

Krystyna Grzybowska

W wieku 77 lat zmarła Krystyna Grzybowska, dziennikarka i publicystka związana ostatnio m.in. z tygodnikiem „Sieci”, „Gazetą Polską” i serwisem wPolityce.pl.

Informację o jej śmierci podali na Twitterze m.in. Samuel Perreira, szef portalu Tvp.info oraz Marcin Wikło z tygodnika „Sieci”.

Krystyna Grzybowska w latach 90. była korespondentką „Rzeczpospolitej” w Bonn. W ostatnich latach współpracowała z tygodnikami „Wprost”, „Sieci” i „Gazetą Polską”, „Niezależną Gazetą Polską – Nowe Państwo” i portalem wPolityce.pl. Zajmowała się głównie polską polityką zagraniczną i stosunkami polsko-niemieckimi.

Była żoną zmarłego w 2009 roku Macieja Rybińskiego, publicysty i felietonisty m.in. „Rzeczpospolitej”, „Wprost” i „Faktu”.

________________________________

Prezydent odznaczył pośmiertnie Krystynę Grzybowską-Rybińską

Prezydent nadał Grzybowskiej-Rybińskiej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w twórczości publicystycznej i pracy dziennikarskiej, za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce”.

W imieniu prezydenta RP order przekazała rodzinie doradca prezydenta Irena Zofia Romaszewska podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w Kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie. Zmarłą 20 września dziennikarkę żegnali przyjaciele i koledzy redakcyjni m.in. Bronisław Wildstein, Rafał Ziemkiewicz, Michał Karnowski, Paweł Lisiecki, Piotr Skwieciński.

Krystyna Grzybowska pośmiertnie uhonorowana przez prezydenta. Rodzina i przyjaciele pożegnali publicystkę po raz ostatni. ZDJĘCIA https://t.co/w0DLhV75Yq

— wPolityce.pl (@wPolityce_pl) 28 września 2018

Krystyna Grzybowska urodziła się w 1940 r. w Wilnie. Po 13 grudnia 1981 r. nie przeszła pozytywnie procesu weryfikacji przeprowadzanej przez ówczesne władze i wyemigrowała do Niemiec. W latach 90. była korespondentką „Rzeczypospolitej” w Bonn. Po powrocie do kraju publikowała m.in. w „Gazecie Polskiej” i współpracowała z portalem wPolityce.pl i tygodnikiem „Sieci”.

Była żoną zmarłego w 2009 r. dziennikarza Macieja Rybińskiego. Wraz z córką, Aleksandrą Rybińską, zaangażowana była w działalność Fundacji im. Macieja Rybińskiego, przyznającej nagrodę „Złotej Ryby” młodym, zdolnym twórcom felietonów.