Jonek, Jonka i Kleks w żałobie: zmarła Szarlota Pawel

Szarlota Pawel

Każdy, kto dorastał w latach 80., na tę wiadomość uroni łzę. Szarlota Pawel była pierwszą damą polskiego komiksu, na łamach prasy – głównie „Świata Młodych” – wydała ponad tysiąc odcinków historii obrazkowych, a od lat 80. XX wieku opublikowała kilkanaście albumów komiksowych, w tym tych najpopularniejszych, o Jonce, Jonku i Kleksie.

O śmierci Szarloty Pawel poinformowało wydawnictwo Egmont. – Żegnamy jednego z najważniejszych twórców polskiego komiksu, wspaniałą osobę, przemiłego rozmówcę. Jest nam bardzo smutno – mówi Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu w wydawnictwie.

Szarlota Pawel to pseudonim scenarzystki i rysowniczki komiksowej Eugenii Szarloty Pawel-Kroll. Należała ona do grona najbardziej znanych polskich twórców opowieści graficznych i była wymieniana obok takich klasyków gatunku jak Janusz Christa i Henryk Jerzy Chmielewski.

„Prestiż syna wzrósł, gdy wydało się, że rysuję komiksy o Kleksie”

W roku 1974 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i od razu została przyjęta do redakcji „Świata Młodych” – największego w tamtych latach polskiego pisma młodzieżowego publikującego także komiksy. Ze „Światem Młodych” była związana przez następne ćwierć wieku. Tam też przeszła szkołę rysowania pod okiem Papcia Chmiela, ale wykształciła własny styl, który jej nauczyciel porównywał do stylu Walentynowicza, autora Koziołka Matołka.”Jak w latach 70. zaczynałam rysować komiksy dla dzieci, publikowane w „Świecie Młodych”, to przede wszystkim lubiłam się wygłupiać. Rozśmieszać – to była moja pierwsza motywacja. A jak w ’83 roku syn mi się urodził, to się na coś w końcu to rysowanie przydało – jego prestiż wśród kolegów znacznie wzrósł, gdy się okazało, że te komiksy o Piekielnym Kubusiu i te o Jonce, Jonku i Kleksie to jego mama rysuje” – mówiła w zeszłym roku w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów”.

Rysownicy złożyli hołd Szarlocie Pawel

Na łamach prasy wydała ponad tysiąc odcinków historii obrazkowych, a od lat 80. XX wieku opublikowała kilkanaście albumów komiksowych należących do różnych serii, z których największą popularność osiągnęły opowieści o atramentowym duszku Kleksie. Do najbardziej znanych komiksów z tego cyklu należą „Przygody Jonki, Jonka i Kleksa”, „Smocze jajo”, „Złoto Alaski”, „Porwanie księżniczki” czy „Pióro kontra flamaster”. W latach 80. wydano także cykl utrzymanych w klimacie „Alternatyw 4” komiksów o zmaganiach Kubusia Piekielnego i jego rodziny z PRL-owskim budownictwem.

Albumy Szarloty Pawel cieszyły się ogromnym powodzeniem, były wielokrotnie wznawiane także po 1989 roku. W ostatnich latach autorka współpracowała także m.in. z Muzeum Powstania Warszawskiego, dla którego narysowała cykl komiksów edukacyjnych.

W 2010 r. została odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2011 r. organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi uczcili ją antologią komiksowych opowiadań „W hołdzie Szarlocie Pawel” narysowanych przez różnych twórców.

Szarlota Pawel zmarła w wieku 71 lat. Jej pogrzeb odbędzie się 20 września na na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej.