CMWP SDP nie zgadza się, że ZDF nie musi przepraszać za „polskie obozy”

Karol Tendera

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje przeciwko działaniom niemieckiej telewizji ZDF, która skutecznie odwołała się od decyzji sądu i nie musi przepraszać za nazwanie obozów zagłady „polskimi”.

W grudniu 2016 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej telewizji publicznej Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) umieszczenie przeprosin za użycie określenia „polskie obozy”. ZDF opublikował takie sformułowanie w tekście na swojej stronie internetowej w lipcu 2013 roku. Karol Tendera, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, domagał się przeprosin i sądowego zakazu posługiwania się tego typu określeniami.

Wyrok krakowskiego sądu z 2016 roku zobowiązał ZDF do publicznego przeproszenia Karola Tendery. Jednak zamiast na stronę główną, przeprosiny trafiły do jednej z zakładek portalu niemieckiej stacji. Kolejne sądy w Niemczech wydawały orzeczenia na niekorzyść niemieckiej telewizji publicznej. Stacja odwołała się do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe, który w lipcu uznał, że „postanowienia polskiego sądu nie mogą być stosowane w Niemczech”, gdyż byłoby to ”oczywistym naruszeniem fundamentalnego prawa wolności opinii oraz mediów”. Anulował tym samym decyzje niższych niemieckich instancji i oddalił wniosek Karola Tendery, a także dodatkowo obarczył byłego więźnia Auschwitz kosztami postępowania w wysokości 4 tys. euro.

CMWP SDP protestuje przeciwko działaniom ZDF i podkreśla, że „powinny one zostać jak najmocniej napiętnowane przez opinię publiczną oraz międzynarodowe organizacje dziennikarskie”.