Radio Wnet złożyło wniosek do KRRiT o koncesję w Warszawie i Krakowie

Skowroński: to będzie stacja autorska

Krzysztof Skowroński

W piątek, 9 sierpnia br. mija termin składania wniosków na częstotliwości w Warszawie (87,8 MHz) i Krakowie (95,2 MHz). W konkursie koncesyjnym weźmie udział Radio Wnet – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. – To nie będzie jeszcze jedno radio, podobne do tych, które znamy. Wprawdzie będzie to radio komercyjne – będzie miało reklamy, ale będzie radiem autorskim – zapowiada w rozmowie z nami Krzysztof Skowroński, redaktor naczelny Radia Wnet.

W czerwcu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła konkurs na pasmo 87,8 MHz w Warszawie i 95,2 MHz w Krakowie. W piątek mija termin składania wniosków o przyznanie koncesji.

Już w czerwcu w rozmowie z nami Krzysztof Skowroński, założyciel i szef Radia Wnet, zapowiadał, że rozgłośnia jest zainteresowana wzięciem udziału w postępowaniu koncesyjnym. – Potwierdzam, do konkursu koncesyjnego szykujemy się właściwie od kilku miesięcy. Nadajemy od 9 lat, mamy pomysł i chcemy zbudować bardzo przyzwoite, dobre radio – stwierdził.

Radio Wnet w oparciu o zgodę na emisję okolicznościową nadawało już na częstotliwości 87,8 MHz w okresie od 16 października ubiegłego roku do 13 stycznia br. Po tym czasie stacja zgłosiła się z wnioskiem o zgodę na przeprowadzanie testów do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zgody na dalsze testy nie wyraził jednak przewodniczący KRRiT, Witold Kołodziejski (prezes UKE wydaje zgodę w porozumieniu z przewodniczącym KRRiT). Gdyby szef KRRiT zgodził się na dalsze testy – trwałyby do 3 czerwca br.

Skowroński: to będzie radio autorskie

Szef Radia Wnet w rozmowie z nami powiedział, że rozgłośnia, którą ma zamiar stworzyć będzie zawierała audycje publicystyczne, historyczne, muzyczne. – Będzie to radio autorskie, pełne niespodzianek, bardzo nowoczesne. Mam nadzieję, że zyska uznanie słuchaczy – stwierdził.

Dodał, że Radio Wnet to 117 godzin audycji w tygodniu, a każda godzina to „teatr rozmaitości”. – Skoro są autorskie audycje, to oznacza, że każda z nich ma swoją specyfikę. Trudno o tym opowiedzieć jednym zdaniem. Mam za sobą 27 lat doświadczenia radiowego i w pełni z tego korzystam. Chcę stworzyć radio, którego będzie się przyjemnie słuchać – tak, by ktoś słuchając go – miał z tego radość i satysfakcję – stwierdził Krzysztof Skowroński w rozmowie z nami.

Wymogi stawiane przez KRRiT

W konkursie nadawcy mogli składać wnioski o udzielenie jednej koncesji na okres 10 lat, na rozpowszechnianie kanału radiowego o charakterze uniwersalnym. Chodzi o stację zawierającą różne gatunki i formy radiowe oraz różnorodną problematykę.

W stacji mają być audycje informacyjne, publicystyczne o tematyce społeczno-politycznej oraz wspólnotowo-twórcze, uwzględniające polską tradycję, historię i kulturę. Kanał ma być rozpowszechniany codziennie przez 24 godziny na dobę. Audycje słowne i inne przekazy mają stanowić nie mniej niż 30 proc. tygodniowego czasu nadawania w godzinach 6-23.

Krzysztof Skowroński na pytanie o wymogi stawiane przez Krajową Radę przedstawił wizję własnej rozgłośni. Dodał, że nie ma zamiaru stworzyć radia „podobnego do tych, które znamy”.

– Wprawdzie będzie to radio komercyjne – będzie miało reklamy, ale będzie radiem autorskim. Muzyka będzie różnorodna, z niewielkim udziałem lub bez udziału komputera. Będzie słowo i muzyka, która towarzyszy słowom i będzie ją wybierał autor programu. Od muzyki klasycznej po ludową, ale też rockowa, country. To będzie najlepsze radio, jakie potrafię stworzyć – najlepsze z możliwych, oczywiście z mojego punktu widzenia – zapewnia.

Częstotliwości zwolnione po Radiu Bajka

Wcześniej z częstotliwości 87,8 MHz korzystało Radio Bajka, któremu cofnięto zezwolenie na nadawanie. Fundacja Bajka otrzymała koncesję na nadawanie programu adresowanego do dzieci (głównie w wieku od 2 do 7 lat) w grudniu 2010 roku. Niemal od razu decyzję tę zaskarżył jeden z wnioskodawców i sprawa trafiła do sądu. W 2015 roku stacja faktycznie zniknęła z eteru, a w grudniu ub.r. cofnięto jej koncesję.

W Krakowie na 95,2 MHz również nadawało Radio Bajka, które koncesję uzyskało w lipcu 2011 roku. W konkursie o częstotliwości Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci pokonała wtedy m.in. spółki Grupy Radiowej Agory, Hobby.net z Legionowa, Polish Sports Network z Lublina, Radio Top z Kielc, nadawcę programu Radio FaMa oraz spółkę Multimedia i Zet Premium.

Radio Wnet nadaje w internecie od 2009 roku

Radio Wnet powstało w 2009 roku jako pierwsze polskie radio internetowe. Stacja powstała z inicjatywy Krzysztofa Skowrońskiego oraz Grzegorza Wasowskiego, który jest również twórcą jej nazwy. Poranki Radia Wnet prowadzi Krzysztof Skowroński, w sezonie wakacyjnym stacja nadaje poranne audycje z różnych miejsc w Polsce. Rozgłośni można słuchać na stronie wnet.fm.