Nowe studio „Wiadomości” i TVP Info

„Prace wchodzą w decydującą fazę”

Od miesiąca trwa remont studia „Wiadomości” oraz TVP Info. Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej informuje, że „prace wchodzą w decydującą fazę”. – Wyposażamy studio w nowy sprzęt i w nowe rozwiązania, to będzie duża niespodzianka dla widzów – mówi.

Od początku lipca br. „Wiadomości” nadawane są ze studia zajmowanego przez „Panoramę”. Wszystko dlatego, że trwa remont studia wieczornego wydania serwisu informacyjnego telewizyjnej Jedynki. Równolegle Telewizja Polska rozpoczęła również budowę nowego studia TVP Info.

Informacje z postępu prac remontowych studia „Wiadomości”, jak i TVP Info na bieżąco przekazuje Jarosław Olechowski na swoim profilu na Twitterze.

– Nowa odsłona „Wiadomości” TVP coraz bliżej! Właśnie rozpoczęliśmy instalację nowego sprzętu i wyposażenia w studiu. Efekty zobaczą Państwo już niedługo – napisał na Twitterze.

Nowa odsłona @WiadomosciTVP coraz bliżej! Właśnie rozpoczęliśmy instalację nowego sprzętu i wyposażenia w studiu. Efekty zobaczą Państwo już niedługo pic.twitter.com/QXWRcJpIco

— Jarek Olechowski (@OlechowskiJarek) 6 sierpnia 2018

Nie omieszkał również skomentować postępu w pracach budowlanych studia TVP Info.

– Nowe studio TVP Info nabiera kształtów. Już niedługo z tego miejsca będziemy prezentować Państwu najświeższe informacje, a goście będą toczyli dyskusje w programach publicystycznych. Całość w nowej, ekscytującej oprawie – stwierdził Olechowski.

Nowe studio @tvp_info nabiera kształtów. Już niedługo z tego miejsca będziemy prezentować Państwu najświeższe informacje, a goście będą toczyli dyskusje w programach publicystycznych. Całość w nowej, ekscytującej oprawie pic.twitter.com/zo5KfCVQH4

— Jarek Olechowski (@OlechowskiJarek) 6 sierpnia 2018

Dodał, że „pod płytami, które tymczasowo chronią podłogę w czasie prac montażowych, na widzów czeka pierwsza niespodzianka”. – Już niedługo „Wiadomości” TVP będą miały studio i oprawę graficzną, jakich nie ma żaden program informacyjny w Polsce – zapowiedział szef TAI.

„Najwyższa półka, najlepsze technologie”

Jarosław Olechowski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl nie chciał zdradzić daty uruchomienia nowego studia stacji newsowej TVP oraz wieczornego serwisu informacyjnego Jedynki.

Stwierdził jednak, że „prace wchodzą w decydującą fazę”. – Wyposażamy studio w nowy sprzęt i w nowe rozwiązania, to będzie duża niespodzianka dla widzów – powiedział.

Dodał, że „to będzie najwyższa półka i najlepsza technologia, jaka jest obecnie dostępna na rynku”. Według niego żadna stacja informacyjna w Polsce i żaden program „nie ma jeszcze takiego studia i takiej oprawy graficznej”, jaką będą mieć „Wiadomości”.

W tej chwili kończą się prace budowlane i robotnicy będą przystępowali do instalacji, montażu scenografii i wyposażenia studia.

Nowa oprawa zadebiutuje jesienią, ale nie od września

Jak wynika z dotychczasowych informacji portalu Wirtualnemedia.pl, nowa oprawa i studio „Wiadomości” i TVP Info mają ruszyć jesienią tego roku, ale nie od września.

– Nowe studio TVP Info i „Wiadomości” nie wystartuje z nową ramówką, tego nigdy nie twierdziliśmy. Nastawiamy się generalnie na jesień. Dobrze byłoby obsłużyć wybory samorządowe przez przynajmniej jedno studio w nowej scenografii – „Wiadomości” lub TVP Info. To byłby zatem raczej październik. Priorytetem jest jakość a nie tempo – komentował jakiś czas temu w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.

Ostatnia zmiana oprawy „Wiadomości” TVP1 miała miejsce w styczniu 2015 roku i została przygotowana samodzielnie przez TVP. W czołówce serwisu widać przelot przez trzy polskie miasta: Kraków, Gdańsk i Warszawę. Po zmianie władz TVP, w styczniu 2016 roku, czołówka została zmodyfikowana – Pałac Kultury i Nauki zastąpiono Zamkiem Królewskim w Warszawie.

Studio „Wiadomości” znajduje się przy placu Powstańców Warszawy 7 w Warszawie. Jest to tzw. pomieszczenie „A”. Studio „Panoramy” (nazywane pomieszczeniem „B”.) mieści się w tym samym budynku.

Dziennik TVP1 w miejscu przeznaczonym dla serwisu TVP2 będzie pokazywany do czasu zakończenia remontu studia. Natomiast jak już informowaliśmy, nową oprawę graficzną „Wiadomości” zajmuje się firma produkcyjna Platige Image za ponad 5,6 mln zł. Z kolei nowe studio TVP Info powstaje w budynku TVP przy placu Powstańców w Warszawie w dawnej hali obróbki taśmy.

TVP organizuje przetargi na sprzęt i technologie

Jak wynika z naszych informacji, Telewizja Polska planuje w kolejnych miesiącach nie tylko sfinalizowanie remontów, ale również chce postawić na zakup technologii i modernizację sieci produkcyjnej Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Nadawca rozpoczął już przetarg na dostawę, instalację, uruchomienie i konfigurację urządzeń, osprzętu sieciowego i oprogramowania. TVP prowadzi obecnie także tzw. dialog techniczny w sprawie zakupu wozów transmisyjnych HD i UHD/4K. Jego celem jest pozyskanie wszelkich informacji, które zostaną wykorzystane w celu przygotowania przetargu na dostawcę wozów, także w zakresie wartości inwestycji.