Złote Lwy dla studentów katowickiej Filmówki?

Studenci i absolwenci katowickiego Wydziału Radia i Telewizji zostali po raz kolejny nominowani do prestiżowej nagrody.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to najważniejsza tego rodzaju impreza w Polsce. Główna nagroda, Złote Lwy, to wielkie wyróżnienie i uhonorowanie wysiłku twórców.

Sukces absolwenta katowickiej filmówki

W zeszłym roku odkryciem festiwalu okazał się film „Cicha noc”. Debiut Piotra Domalewskiego nagrodzono Złotymi Lwami dla najlepszego filmu, producenta oraz za główną rolę męską. Po sukcesie filmu media obwołały Domalewskiego objawieniem polskiej kinematografii. Zanim jednak absolwent katowickiej szkoły filmowej  mógł zrealizować debiut fabularny, ćwiczył swój warsztat na krótszych formach filmowych, czyli etiudach szkolnych. „Złe Uczynki” to film krótkometrażowy opowiadający o niecodziennej relacji. Maks, dziesięcioletni syn szpitalnej sprzątaczki próbuje okraść jednego z pacjentów. Pacjent orientuje się i obiecuje nie wydać chłopaka w zamian za trzy przysługi. Maks decyduje się na ten krok.

Film brał udział w wielu konkursach międzynarodowych. Startował również w Konkursie Młodego Kina podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni w 2016 roku. Rok przed wielkim sukcesem.

Przyszłość polskiego kina 

Przypadek Domalewskiego pokazuje, że warto obserwować konkursy etiud. Filmy studentów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego zostały zakwalifikowane do selekcji Konkursu Filmów Krótkometrażowych 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na uwagę zasługuje fakt, że swoje filmy pokażą aż cztery kobiety. Śląska filmówka będzie reprezentowana przez Dominikę Gnatek z filmem „Zwykłe losy Zofii”, Anastazję Dąbrowską z „Wonder Girls”, Annę Urbańczyk z etiudą „Ostatni Klient” oraz Kamilę Chojnacką z filmem „Dziku”.  Męskimi reprezentantami wydziału w tym roku będą Iwo Kondefer z filmem „Też coś dla Ciebie mam”, Tadeusz Kabicz z „My pleasure” oraz Wojciech Klimala z „Elizabeth”.

Wyniki konkursu poznamy między 17 a 22 września, podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pozostałych nominowanych można sprawdzić na oficjalnej stronie Festiwalu.