Piotr Iwicki, Krzysztof Masłoń, Ryszard Makowski i Marcin Szczygielski z odznaczeniami od ministra kultury

Minister Piotr Gliński wśród odznaczonych medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Wśród odznaczonych w czwartek przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis są krytyk literacki Krzysztof Masłoń (dostał srebrny medal), a także satyryk i publicysta Ryszard Makowski oraz dziennikarz i grafik Marcin Szczygielski (otrzymali brązowe medale). Z kolei muzyk i krytyk Piotr Iwicki otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

W komunikacie podano, że odznaczenia zostały przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego „wybitnym przedstawicielom polskiej kultury, wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego”.

Piotr Iwicki otrzymał Złoty Krzyż Zasługi w uznaniu dla jego zasług dla polskiej kultury i osiągnięć artystycznych. Iwicki to muzyk-perkusista, pianista, kompozytor, producent nagrań i dziennikarz. Ostatnio, od lutego 2016 do czerwca ub.r., był dyrektorem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, został zastąpiony na tym stanowisku przez Stanisława Bukowskiego.

Jako publicysta i recenzent Piotr Iwicki współpracował m.in. z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą” i „Jazz Forum”, a jako komentator i prowadzący programy – m.in. z Polskim Radiem, Telewizją Polską i Polsatem. Przez prawie trzy lata był dyrektorem programowym Radia Jazz. W ostatnich latach był związany z „Gazetą Polską Codziennie” i serwisem Jazzgazeta.pl.

W 2014 roku Iwicki wraz z polsko-norweskim Loud Jazz Band otrzymał nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W czerwcu ub.r. został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz nagrodą jubileuszową Stowarzyszenia Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP za 30 lat pracy artystycznej.

Krzysztof Masłoń otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis w dziedzinie literatury. Masłoń to krytyk literacki, od ponad 5 lat pracuje w tygodniku „Do Rzeczy”, wcześniej był związany m.in. z „Uważam Rze”, „Rzeczpospolitą” i „Sztandarem Młodych”. Współpracuje też z Polskim Radiem 24, od maja br. wspólnie z Tomaszem Zapertem prowadzi audycję o książkach. W ostatnich latach ukazało

się kilka książek Masłonia dotyczących literatury: „Henryk Sienkiewicz. Śladami polskości”, „Puklerz Mohorta”, „Od glorii do infamii. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy” oraz „W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy polskich”.

Ryszard Makowski dostał brązowy medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis w dziedzinie sztuki estradowej. Makowski w latach 1989-2001 był członkiem Kabaretu OT.TO, gościnnie występował też z Kabaretem Pod Egidą. Potem zaczął działalność solową, napisał też dwie powieści („Miłość czy Sport” i „Miłość czy pieniądze”).

Od ponad 5 lat jest publicystą tygodnika „Sieci”, w lutym br. zaczął prowadzić wieczorny program w Telewizji wPolsce.pl. Od czerwca do grudnia 2016 roku współtworzył szeroko komentowany program satyryczny „Studio YaYo” w TVP3 Warszawa.

Z kolei Marcinowi Szczygielskiemu przyznano brązowy medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis w dziedzinie literatury. Szczygielski od 2003 roku napisał kilkanaście powieści (debiutował książką „PL-BOY. Dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji”), ma w swoim dorobku także powieści dla dzieci i młodzieży oraz sztuki teatralne. Za książki dla dzieci i młodzieży otrzymał wiele nagród.

Szczygielski pracował też w mediach, był dyrektorem artystycznym kolejno w polskiej edycji „Playboya”, portalu Ahoj.pl i wydawnictwie G+J Polska. Współprowadził program „Pokojowe rewolucje” w TVN.