Lokalny dziennikarz Paweł Gąsiorski nie zniesławił samorządowca i urzędniczki

Sąd Okręgowy w Częstochowie uniewinnił Pawła Gąsiorskiego od zarzutu zniesławienia lokalnego samorządowca oraz urzędniczki w tekstach opublikowanych w 2016 roku w portalach Gminablachownia.pl i Gminakonopiska.pl, których dziennikarz jest właścicielem i redaktorem naczelnym.

Gąsiorski w swoich publikacjach nagłośnił sprawę statusu zatrudnienia córki kierowniczki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Blachowni oraz ocenił programy emitowane w TVP 3 Katowice dotyczące gminy Konopiska, w których uczestniczył wójt tej gminy.

Sąd Rejonowy w Częstochowie orzekł w lutym br., że dziennikarz dopuścił się zniesławienia przedstawiciela samorządu lokalnego i jego urzędniczki. Gąsiorski miał zapłacić grzywnę i nawiązkę.

Przeciwko temu orzeczeniu zaprotestowało CMWP. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Częstochowie, który uniewinnił dziennikarza. Uzasadniono, że osoby publiczne, szczególnie w związku z gospodarowaniem publicznymi środkami, muszą się liczyć z krytyką i kontrolą przez media, jak to jest w zwyczaju i prawie demokratycznych państw.

Wyrok jest prawomocny, obu stronom przysługuje apelacja do Sądu Najwyższego.