Śląski Wawrzyn Literacki

Można głosować na ulubioną książkę, w tym reportaż dziennikarki "Gazety Wyborczej"

"Brunatna kołysanka"

Biblioteka Śląska w Katowicach zachęca do wzięcia udziału w plebiscycie na najlepszą książkę roku. Autor tytułu, który otrzyma największą liczbę głosów, otrzyma Śląski Wawrzyn Literacki. Wśród tegorocznych tytułów rekomendowanych do nagrody jest również reportaż dziennikarki katowickiej „Wyborczej”, Anny Malinowskiej.

Śląski Wawrzyn Literacki to najbardziej prestiżowe w województwie śląskim wyróżnienie w dziedzinie literatury. Wręczane jest od 1999 roku. Od tego czasu miłośnicy polskiej literatury współczesnej uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach Klubu Dobrej Książki w Bibliotece Śląskiej.

Każdego miesiąca krytycy, badacze i znawcy literatury wybierają najbardziej wartościowe publikacje, które rekomendują do nagrody biblioteki, czyli właśnie Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Książka Roku – napisana przez współczesnego pisarza, po raz pierwszy wydana w roku poprzedzającym wręczenie nagrody – wybierana jest w plebiscycie przez czytelników.

Spotkania tegorocznej edycji prowadził prof. dr hab. Krzysztof Uniłowski, krytyk literacki i badacz literatury, pracownik Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W tym roku o Śląski Wawrzyn Literacki ubiegają się następujące książki: „Lata powyżej zera” Anny Cieplak, „Elizje” Elizy Kąckiej, „Fafarułej, czyli Pastylki z pomarańczy” Jerzego Sosnowskiego, „Wzgórze psów” Jakuba Żulczyka, „Pętle pamięci” Marcina Kowalczyka, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową” Ziemowita Szczerka, „Miłość” Ignacego Karpowicza oraz „Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci” Anny Malinowskiej.

Ta ostatnia pozycja to reportaż napisany przez dziennikarkę katowickiego oddziału „Gazety Wyborczej” – wstrząsająca opowieść o polskich dzieciach, porywanych przez nazistów i zniemczanych, w założonych przez Himmlera ośrodkach Lebensbornu w czasie II wojny światowej.

Na najlepszą książkę 2017 roku można głosować przez cały lipiec, wybierając spośród wymienionych pozycji. W holu głównym Biblioteki Śląskiej znajduje się urna oraz karty do głosowania. Można także obejrzeć wystawę prezentującą wszystkie zgłoszone do nagrody książki i sylwetki autorów.

Rozstrzygnięcie plebiscytu i uroczyste wręczenie nagrody (statuetka z brązu autorstwa Zygmunta Brachmańskiego) odbędą się jesienią.