Animacja na podstawie książki Kapuścińskiego wyróżniona na festiwalu w Bolonii

Pełnometrażowa animacja „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente, na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego pod tym samym tytułem, zdobyła specjalne wyróżnienie jury festiwalu Biografilm w Bolonii. Na YouTube ukazał się polski trailer filmu.

Międzynarodowy festiwal Biografilm w Bolonii, którego jury w środę wyróżniło „Jeszcze dzień życia”, jest poświęcony filmom biograficznym oraz nowym trendom w narracji dokumentalnej i fikcji. Animacja już wcześniej została doceniona podczas Międzynarodowego Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

W Polsce pierwszy pokaz filmu ma mieć miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach od 26 lipca do 6 sierpnia. Do polskich kin animacja w dystrybucji Next Film trafi 2 listopada.

„Jeszcze dzień życia” opowiada historię dziennikarza piszącego reportaż o wojnie domowej w Angoli w 1975 roku. Animacja łączy film fabularny z dokumentem. Obraz w reżyserii Nenowa i de la Fuente zrealizowały Platige Image i Kanaki Film w koprodukcji z Walking the Dog, Wüste Film, Animationsfabrik i Puppetworks. W polskiej wersji animacji postaci Ryszarda Kapuścińskiego użyczył głosu Marcin Dorociński.