Jarosław Olechowski o braku materiału we wtorkowych „Wiadomościach” nt. referendum prezydenta: była relacja w TVP Info

Prezydent Andrzej Duda

We wtorek „Panorama” i „Wiadomości” jako jedyne programy informacyjne głównych stacji nie poinformowały o pytaniach, które prezydent Andrzej Duda chce zadać w jesiennym referendum. W „Wiadomościach” krótki materiał o tym pokazano w środę. Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, tłumaczy, że wystąpienie prezydenta na żywo transmitowano w TVP Info.

We wtorek o godz. 15 Andrzej Duda wraz z ministrami ze swojej kancelarii podał plany jesiennego referendum dotyczącego konstytucji. Przedstawiono m.in. wstępną listę 15 pytań, które mają być zadane w ramach referendum.

Sprawę szeroko komentowali politycy i dziennikarze, zdecydowanie przeważały krytyczne opinie. – Mijają 24 godziny od prezentacji pytań, a ja nie spotkałem ani jednego człowieka, któremu i referendum i jego pytania przypadły do gustu. Szykuje się piękna i kosztowna katastrofa – podsumował tę dyskusję Konrad Piasecki z Radia ZET w środę po południu na Twitterze.

We wtorek w głównych wydaniach „Panoramy” i „Wiadomości” nie podano żadnych informacji o planach w sprawie prezydenckiego referendum. W obu programach znalazły się za to materiały o przygotowaniach do piłkarskich mistrzostw świata, rządowym programie 300 zł dla uczącego się dziecka, inwestycji Orlenu w Płocku oraz kampanii na prezydenta Warszawy. W „Panoramie” pokazano też krótką relację z innego wydarzenia z udziałem Andrzeja Dudy – święta Służby Ochrony Państwa.

Materiały o zapowiedziach dotyczących referendum wyemitowano natomiast w „Wydarzeniach” Polsatu i „Faktach” TVN.

Niektórzy dziennikarze byli zdziwieni pominięciem tego tematu w „Wiadomościach”. Podobnie skomentował to Paweł Mucha, zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta RP, w środę rano na antenie radiowej Trójki. – Ze zdziwieniem i zaskoczeniem przyjąłem to, że telewizja publiczna nie tak dynamicznie informowała o tym ważnym wydarzeniu. Ale rozumiem, że to się na pewno będzie przebijać – stwierdził. Zaznaczył, że na referendum jest zaplanowane dopiero na listopad, a zestaw pytań ma zostać ustalony ostatecznie do 23 lipca.

„GW”: nie było przekazu dnia z PiS

Na portalu „Gazety Wyborczej” w środę wieczorem pojawił się tekst, w którym Agnieszka Kublik stwierdziła, że materiału o referendum nie było we wtorkowych „Wiadomościach”, ponieważ do władz Telewizji Polskiej nie dotarło, jaką oficjalną opinię o planie referendum ma PiS. – Do Kurskiego nasze stanowisko trafiło najwyraźniej za późno i nie wiedział, jaki mamy oficjalny stosunek do pomysłu Dudy. A w „Wiadomościach” bez decyzji Kurskiego woleli nie puszczać informacji na ten temat – powiedział „GW” anonimowy poseł PiS.

Do tego wpisu szybko odniósł się na Twitterze Jarosław Olechowski, szef „Wiadomości” i Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. – TVP Info wczoraj transmitowało na żywo wystąpienie prezydenta dot. pytań referendalnych. Materiał na ten temat był wczoraj w „Teleexpressie” z wypowiedzią Andrzeja Dudy. Dzisiaj o propozycjach Prezydenta szeroko informowaliśmy w „Wiadomościach” – wyliczył.

Szanowni Państwo @tvp_info wczoraj transmitowało na żywo wystąpienie @prezydentpl dot. pytań referendalnych. Materiał na ten temat był wczoraj w @TeleexpressTVP z wypowiedzią @AndrzejDuda Dzisiaj o propozycjach Prezydenta szeroko informowaliśmy w @WiadomosciTVP https://t.co/CNTzXJmXZC

— Jarek Olechowski (@OlechowskiJarek) 13 czerwca 2018

W środę w głównym wydaniu „Wiadomości” pokazano dwuminutowy materiał Jakuba Wojtanowskiego o referendum.

Reporter zaczął od informacji, że Andrzej Duda w środę spotkał się z mieszkańcami Makowa Mazowieckiego, którym mówił m.in. o swoich planach co do referendum. Potem przypomniano wypowiedzi prezydenta z wtorkowej prezentacji pytań. W materiale Adrian Stankowski z „Gazety Polskiej Codziennie” krytycznie ocenił propozycję pytania, czy w konstytucji powinna być wpisana obecność Polski w Unii Europejskiej, a Marcin Fijołek z „Sieci” ocenił, że niewiele wskazuje, że referendum okaże się sukcesem.

Natomiast materiału o planach co do referendum nie było w środę w głównym wydaniu „Panoramy”. Pokazano za to relacje m.in. o obradach komisji ds. afery Amber Gold i reprywatyzacji w Warszawie, konferencji Impact oraz wynikach ogłoszonego przez posłów PiS audytu w samorządach. Jeśli chodzi o aktywności Andrzeja Dudy, wyemitowano krótką relację ze święta Żandarmerii Wojskowej, z którym brali udział prezydent i minister obrony narodowej.

https://t.co/c8D0bOrikR

— WiadomościTVP (@WiadomosciTVP) 13 czerwca 2018

TVP szczegółowo relacjonuje aktywności prezydenta

Od wielu miesięcy w programach informacyjnych Telewizji Polskiej szczegółowo relacjonowane są działania prezydenta. W głównych wydaniach pokazano sporo relacji m.in. z wizyt zagranicznych Andrzeja Dudy, których nie odnotowywano w takim wymiarze w „Faktach” czy „Wydarzeniach”.

Ponadto do „Gościa Wiadomości” najczęściej zapraszani są przedstawiciele obozu rządzącego. – W związku z tym, że w przeważającej mierze inicjatorem tych wydarzeń jest Rząd i przedstawiciele partii rządzących, naturalnym jest, że są zapraszani do programu. W audycjach, w których przyjęto takie założenie programowe, jak w „Gościu Wiadomości” zawsze, niezależnie od tego, która partia polityczna ma większość, wśród gości programu będzie przewaga osób reprezentujących Rząd i partie rządzące – tłumaczył to prezes Jacek Kurski w czerwcu ub.r.