TVN przeprasza Katarzynę Zielińską za materiał w „Na językach” z jej sobowtórką palącą w ciąży

Katarzyna Zielińska

Na portalu Player.pl i w kanale TVN pojawiły się przeprosiny od nadawcy skierowane do aktorki Katarzyny Zielińskiej. Dotyczą one prześmiewczego materiału w programie „Na językach”, w którym kobieta udająca Zielińską paliła papierosa. Sąd orzeł, że naruszyło to dobra osobiste aktorki.

Przeprosiny dotyczą materiału pokazanego w „Na językach” we wrześniu 2014 roku. Sparodiowano w nim doniesienia tabloidów o skandalach z udziałem celebrytów. W relacji wystąpiła kobieta bardzo podobna do Katarzyny Zielińskiej, która była w widocznej ciąży i paliła papierosa.

Lektor komentował to w emocjonalny sposób. – No, ale co to? Przyjaciel od zwierzeń wyciąga papierosy… Człowieku! No nie wolno palić przy ciężarnej. Ludzie! On ją w dodatku częstuje! Nie! Nie bierz tego dziewczyno! Nie wolno palić w tym stanie! Czy Wy także to widzicie? – stwierdził.

W materiale papier palony przez kobietę został wskazany czerwoną strzałką, dodano też dźwięk alarmu. Na koniec lektor zasugerował, że bohaterka może nie być Katarzyną Zielińską, oraz pokazano napis: Wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób i zdarzeń jest przypadkowe…;-)”.

Katarzyna Zielińska wygrała z TVN w dwóch instancjach sądowych

Aktorka Katarzyna Zielińska pozwała TVN za ten materiał, zarzucając nadawcy naruszenie jej dóbr osobistych. Jak zrelacjonował „Dziennik Gazeta Prawna”, sąd pierwszej instancji orzekł, że doszło do takiego naruszenia oraz nakazał TVN publikację przeprosin i zapłatę 15 tys. zł zadośćuczynienia.

Zielińska odwołała się od wyroku, ponieważ chciała wyższego zadośćuczynienia, natomiast TVN w apelacji wnosił o oddalenie jej pozwu. Przed Sądem apelacyjnym aktorka argumentowała, że nie informowała publicznie o swojej ciąży, a materiał wywarł wrażenie, jakoby będąc w tym stanie, paliła papierosy.

TVN twierdził, że większość odbiorców komentujących materiał w internecie trafnie oceniła, że jest pastiszem i zawiera nieprawdziwe informacje. Ponadto w materiale nie wystąpiła Katarzyna Zielińska, tylko podobna do niej kobieta.

W lutym br. Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok pierwszej instancji. W uzasadnieniu zwrócił uwagę, że podania informacji o ciąży Zielińskiej nie tłumaczy żaden interes społeczny. Ponadto napis wskazujący, że materiał jest żartem, wyświetlano bardzo krótko, ponadto nie może ograniczać odpowiedzialności nadawcy za wyemitowane treści.

Przeprosiny w TVN i na Player.pl

W niedzielę ok. godz. 23 w TVN pokazano komunikat, w którym nadawca przeprasza Katarzynę Zielińską za naruszenie jej dóbr osobistych i prawa do prywatności poprzez pokazanie materiału sugerującego, jakoby będąc w zaawansowanej ciąży, paliła papierosy.

Takie przeprosiny zamieszczono też w serwisie Player.pl na podstronie programu „Na językach”.

TVN nie komentuje przebiegu i rozstrzygnięcia procesu z Zielińską.