Dagmara Leszkowicz redaktor naczelną The First News

Dagmara Leszkowicz została redaktor naczelną The First News – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Będzie zarządzać anglojęzycznym portalem Polskiej Agencji Prasowej, który powstał na początku maja br.

Dagmara Leszkowicz, wcześniej m.in. korespondentka Reutersa oraz analityczka w „Polityka Insight” objęła stanowisko redaktor naczelnej anglojęzycznego portalu PAP – The First News – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Serwis ruszył 3 maja br. – są w nim publikowane wiadomości z kraju oraz doniesienia z zagranicy prezentowane z polskiej perspektyw. W tej chwili nadal trwa kompletowanie redakcji.

– Jak zdążyliśmy się zorientować w ostatnich latach, Polska jest często pokazywana w zagranicznych mediach nie do końca tak, jak naprawdę wygląda i my będziemy chcieli delikatnie zweryfikować ten obraz, bo będziemy pokazywali prawdę – stwierdził Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej. Według niego witryna w najbliższym czasie ma dotrzeć głównie do środowisk opiniotwórczych. – Pewnie z czasem będziemy budowali coraz szerszą grupę odbiorców – zaznaczył Surmacz.

Nazwę serwisu zaczerpnięto z tytułu eseju Józefa Conrada Korzeniowskiego „The First News”, w którym opisał dzień, kiedy dowiedział się o wybuchu pierwszej wojny światowej. Serwis zaprojektowała Dominika Szechowicz, wcześniej realizowała projekt m.in. dla portalu informacyjnego The Japan Times.

Zmiany na stanowiskach w PAP

Powołanie Leszkowicz na stanowisko naczelnej The First News to nie jedyna zmiana w strukturach Polskiej Agencji Prasowej w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy – jako pierwsi- o objęciu funkcji redaktora naczelnego działu PAP Biznes przez Tomasza Jóźwika, wcześniej związanego z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Zastąpił on Macieja Danielewicza, który – jak wynika naszych informacji – otrzymał propozycję przejścia do biura rozwoju agencji. Obecnie przebywa na urlopie. Po tym okresie ma podjąć decyzję, czy przyjmuje ofertę czy odchodzi z PAP.

The First News nie jest jedynym serwisem anglojęzycznym

Serwis – działający pod adresem Thefirstnews.com – jest podzielony na sekcje dotyczące polityki, gospodarki, kultury i sztuki, nauki, sportu, historii oraz zakładkę Poland Now. Na stronie dostępne są też materiały wideo prezentowane we własnym playerze. Witryna jest obecna na najważniejszych platformach społecznościowych. Niedawno uruchomiono też na Twitterze anglojęzyczny profil Polskiej Agencji Prasowej.

Nie jest to jednak jedyny portal, który stawia na wiadomości prezentowane w języku angielskim. Polskie Radio od wielu lat redaguje serwis Thenews.pl, dostępny w kilku wersjach językowych, m.in. angielskiej, rosyjskiej, niemieckiej i ukraińskiej.

Z kolei Telewizja Polska przygotowuje anglojęzyczny kanał. Na razie przygotowywany jest serwis Polandinenglish.info, którym będzie zarządzał Robert Bogdański, w przeszłości dziennikarz BBC i prezes PAP.