Wręczono Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego dla mediów polonijnych

Laureaci VII edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Dziennikarze z Czech, Kanady, Niemiec, Ukrainy i USA zostali laureatami VII edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego, która honoruje media polonijne. Do tegorocznego konkursu wpłynęło ponad 50 zgłoszeń. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w sobotę w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego jest przyznawana w czterech kategoriach: Dziennikarz medium polonijnego, Dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, Dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz Redakcja medium polonijnego.

Nagroda w kategorii Dziennikarz medium polonijnego przypadła Małgorzacie Bonikowskiej z Kanady, twórczyni i autorce podcastu POLcast, w którym promuje wiedzę o Polsce i Polakach w języku angielskim, a ponadto „w swoich audycjach budzi ciekawość świata, wybierając interesujących rozmówców”. Wyróżnienie przyznano Beacie Kost, dziennikarce „Kuriera Galicyjskiego”, za książkę „Kobiety ze Lwowa”.

Gerhard Gnauck zwyciężył w kategorii dziennikarz zagraniczny. Doceniono go jako autora „ważnych i nieszablonowych tekstów o polskiej polityce” na łamach m.in. „Die Welt” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

W kategorii Redakcja medium polonijnego uhonorowano redakcję „Głosu – Gazety Polaków w Republice Czeskiej” – „za profesjonalizm oraz konsekwentny wysiłek”, którego efektem jest wydawanie gazety dla Polaków na Zaolziu. Jury wyróżniło także „Culture Avenue” – internetowy magazyn ze Stanów Zjednoczonych, który „promuje polskich twórców rozsianych po świecie, a często nieznanych w Polsce”.

W tym roku nie przyznano nagrody w kategorii Dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne.

W każdej z kategorii dziennikarskich nagrodą jest statuetka i 10 tys. zł, a w kategorii Redakcja medium polonijnego – statuetka.

W jury zasiadają: syn Macieja Płażyńskiego Jakub, Jarosław Gugała (Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) i Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni).

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni, marszałka województwa pomorskiego i Fundacji Pomorskiej.