TVP Info propaguje homofobię?

Są skargi do KRRiT

Studio Polska - Magdalena Ogórek i Jacek Łęski

Prawnicy Kampanii Przeciw Homofobii interweniują w sprawie skandalicznych wypowiedzi komentatorów TVP Info na temat osób biorących udział w tegorocznej Paradzie Równości. Skargę składa także Nowoczesna.

Mowa o programie „Studio Polska”, którego prowadzącymi są Magdalena Ogórek i Jacek Łęski. W ostatnim odcinku (9 czerwca 2018 roku), przy okazji odbywającej się w tym dniu Paradzie Równości, jednym z tematów programu były prawa osób homoseksualnych. Uczestnicy debaty wypowiadali obraźliwe słowa pod adresem osób LGBT, a prowadzący nie reagowali. Mówiono m.in. o degeneracji społeczeństwa czy też o zboczeńcach. Uczestnicy twierdzili także, że panuje moda na zmuszanie dzieci do bycia homoseksualistami, bo „uzyskają wtedy więcej przywilejów”. Straszono widzów, że związki partnerskie spowoduje masową adopcję dzieci, które „wyrastają w takim toksycznym związku, też wyrastają na zboczeńców”.

W odpowiedzi na homofobiczne komentarze uczestników programu Kampania Przeciw Homofobii, organizacją pożytku publicznego działającą na rzecz równego traktowania osób LGBT, a także promującą poszanowanie praw człowieka i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, przygotowała pismo do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

„W ostatnim czasie uzyskaliśmy informację wskazującą na ryzyko wyemitowania treści dyskryminujących ze względu na orientację seksualną w audycji audiowizualnej „Studio Polska” (TVP Info) w dniu 9 czerwca 2018 r.

Z nagrań udostępnionych w Internecie wynika, że w trakcie audycji część z publiczności oraz wypowiadających się gości używała takich określeń na temat osób nieheteroseksualnych jak: „zboczeńcy”, „rzesza nieszczęśliwych ludzi”, „wypaczanie modelu rodziny” oraz „nie wychodzi im z dziewczyną, więc próbują z chłopakiem”. Prowadzący program Magdalena Ogórek i Jacek Łęski nie zareagowali na powyższe komentarze. Dodatkowo, jeden z komentujących porównał związki osób tej samej płci do „ślubu mężczyzny z psem” i dodał, że jest to „zezwierzęcenie człowieka”.

Biorąc powyższe pod uwagę, zwracamy się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie przedmiotowej sprawy, zaś w razie stwierdzenia naruszenia przepisów ustawy o radiofonii i telewizji wnosimy o wyciągnięcie stosownych konsekwencji prawnych wobec nadawcy programu” – czytamy w skardze KPH.

Skargę złożyła także Nowoczesna, która wspiera środowiska LGBT. „Takie sformułowania są niedopuszczalne, a ich akceptacja stanowi złamanie obowiązków ciążących na nadawcy. Przytoczone wyżej, opublikowane podczas „Studio Polska” wypowiedzi są rażącym przykładem naruszenia tych standardów i ustawowych obowiązków TVP. Były one niezaprzeczalnie przykładami mowy nienawiści i pogardy wobec osób homoseksualnych” – czytamy w piśmie skierowanym do szefa KRRiT przez posłankę Nowoczesnej Monikę Rosę.

Internet pamięta…
Przy okazji homofobicznej afery w TVP Info internauci przypomnieli wypowiedź prowadzącej Magdaleny Ogórek z 2015 roku, gdy była kandydatką na prezydenta lewicowej partii SLD. – Jeżeli Polacy wybiorą mnie na swojego prezydenta, na pewno podpiszę ustawę o związkach partnerskich. Państwo i politycy nie powinni zaglądać do życia prywatnego obywateli. Państwo nie powinno decydować o tym, kto z kim i jak chce żyć. To jest dla mnie bardzo ważne – twierdziła Ogórek.

Jesteśmy drugim najbardziej homofobicznym krajem UE
Jak już informowaliśmy, Polska znalazła się na homofobicznym podium krajów UE zajmując przedostatnie miejsce w rankingu analizującym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europe. Bliżej niż rok temu jest nam do Rosji. Jak ostrzega Kampania Przeciw Homofobii, za rok Polska uzyska tytuł homofobicznego lidera Unii Europejskiej

Liderem rankingu, podobnie jak rok temu, jest katolicka Malta. Na podium znalazła się również Belgia z wynikiem 79 punktów, tuż za nią Norwegia z 78 punktami oraz Finlandia, Wielka Brytania i Francja – wszystkie otrzymały 73 punkty. Polskę od równościowego lidera rankingu, czyli Malty dzielą aż 73 punkty. To o wiele więcej, aniżeli w przypadku Azerbejdżanu, Armenii i Turcji, które stanęły na homofobicznym podium rankingu ILGA Europe zdobywając kolejno 5, 7 i 9 punktów.