Nagrody Silesia Press rozdane po raz 13

Główna nagroda dla Agaty Pustułki, wyróżnienie dla ks.Marka Gancarczyka

Laureaci XIII edycji konkursu dziennikarskiego Silesia Press

W Katowicach po raz już 13. rozdano najbardziej prestiżowe w regionie nagrody dziennikarskie – Silesia Press. W tym roku główny laur przypadł Agacie Pustułce z Dziennika Zachodniego. Wśród wyróżnionych znalazł się także były redaktor naczelny Gościa Niedzielnego – ksiądz Marek Gancarczyk.

Były redaktor Gościa Niedzielnego odbierając nagrodę dziękował między innymi arcybiskupowi seniorowi, Damianowi Zimoniowi za to, że w przeszłości pozwolił mu jako młodemu księdzu pracować nad Gościem Niedzielnym z pełną swobodą. Środowisku dziennikarskiemu podziękował za zaufanie i docenienie tego, co przez długie lata robił w katowickiej redakcji.

Najwyższy laur w 13. edycji konkursu Silesia Press otrzymała Agata Pustułka z „Dziennika Zachodniego”. Doceniono i nagrodzono ogrom pracy, włożony w cykl materiałów o determinowanym genetycznie raku piersi. Dyplom uznania trafił natomiast do Daniela Ozona. Zdaniem jury, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej jak nikt przed nim zadbał o to, by podczas tragedii, jaka wydarzyła się w KWK Zofiówka, media były informowane na bieżąco, rzetelnie, miały na miejscu odpowiednie zaplecze i były traktowane po partnersku.

Pełna lista laureatów 13. edycji nagrody Silesia Press

1. miejsce: Agata Pustułka, „Dziennik Zachodni”. Cykl tekstów o Katarzynie Stachowicz, jednej ze 100 tysięcy Polek z mutacją genu BRCA1.

2. miejsce (ex aequo) Krzosztof Korwin-Piotrowski z TVP Katowice za materiał „Kinderlager Pogrzebin”. Dorota Stabik z Radia Katowice za reportaż „Uwięziony umysł” oraz Magdalena Zagała z TVN oddział Katowice za materiał „Uciekła od bezdomności”

3. miejsce (ex aequo) Anna Gumułka z PAP za „Ślązacy pomagają Syryjczykom”, Jerzy Góra i Jarosław Juszkiewicz z Radia Katowice za „Stadion Śląski – potęga emocji” a także Maciej Kuciel z TVN Katowice za materiał „Bytom miastem odpadów” oraz „Wysyp”, którego współautorami są Tomasz Lusawa i Daniel Liszkiewic