TVP ogranicza kablówkom dostęp do kanału TVP 4K?

Operatorzy żądają wyjaśnień!

Wiele wskazuje na to, że transmisja Mistrzostw Świata w piłce nożnej w rozdzielczości 4K będzie dostępna dla nielicznych. Telewizja Polska odmawia sieciom kablowym prawa do reemisji sygnału 4K. W tej sytuacji Mediakom, Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji, żąda wyjaśnień.

W kwietniu 2018 roku Telewizja Polska poinformowała o planach uruchomienia kanału TVP 4K. Według dotychczasowych zapowiedzi, ma w nim być transmitowana ponad połowa meczów zbliżających się Mistrzostw Świata. Wiele wskazuje jednak na to, że dostęp do kanału TVP 4K będzie ograniczony a przyjemność oglądania rozgrywek w ultrawysokiej rozdzielczości zarezerwowana dla nielicznych.

Członkowie naszego związku zwrócili się do TVP ze standardowymi wnioskami o przedstawienie warunków umowy na zakup praw do reemisji programu w sieciach kablowych. Niestety, TVP odmówiła przedstawienia takiej oferty. W naszej ocenie takie działanie stoi w sprzeczności z obowiązkami nałożonymi na nadawcę publicznego, jest dyskryminowaniem polskich operatorów telekomunikacyjnych i wykorzystywaniem pozycji dominującej, jaką TVP posiada na rynku praw do nadawania relacji z piłkarskich mistrzostw świata – tłumaczy Krzysztof Kacprowicz, Prezes Zarządu Mediakom, organizacji skupiającej kilkudziesięciu małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych oraz sieci telewizji kablowych.

Związek zwrócił się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych z wnioskiem o zajęcie stanowiska i wskazanie czy działanie Telewizji Polskiej jest zgodne z prawem.

Zdaniem Mediakomu, na TVP, jako na nadawcy publicznym ciąży obowiązek realizowania misji publicznej. To pojęcie zostało zdefiniowane szeroko, jako obowiązek oferowania, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu zróżnicowanych programów – także w zakresie sportu. Polityka dotycząca reemisji sygnału TVP 4K i rozgrywek w ultrawysokiej rozdzielczości temu przeczy.

Do tej pory nie otrzymaliśmy z TVP SA odpowiedzi dlaczego nadawca stosuje taką politykę, dlatego zwróciliśmy się w tej sprawie do organów nadzoru rynku. Bez wątpienia Mistrzostwa Świata w piłce nożnej są wydarzeniem sportowym o ważnym znaczeniu zarówno narodowym, jak i międzynarodowym. Odmawianie operatorom kablowym możliwości zapewnienia reemisji relacji z tego wydarzenia w podwyższonej jakości 4K, oznacza naszym zdaniem naruszenie obowiązku realizowania misji publicznej – zwraca uwagę Krzysztof Kacprowicz.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Telewizja Polska zapowiedziała uruchomienie kanału TVP 4K, w którym będzie można zobaczyć część meczów mistrzostw świata w jakości 4K. Stacja ma być dostępna w ofercie platformy NC+, z którą TVP współpracuje, oraz w Orange TV.