Tadeusz Kijonka zostanie upamiętniony w Galerii Artystycznej w Katowicach

Tadeusz Kijonka

Tadeusz Kijonka zostanie upamiętniony w Galerii Artystycznej w Katowicach. Rzeźba przedstawiającą poetę, dziennikarza i wieloletniego redaktora naczelnego miesięcznika „Śląsk” zostanie odsłonięta na placu Grunwaldzkim we wrześniu tego roku. W tym samym czasie miasto upamiętni innego nominowanego w plebiscycie katowiczanina – Stanisława Gadomskiego – prezentując jego prace na placu Kwiatowym.

Galeria Artystyczna w Katowicach powstała w 2003 roku na placu Grunwaldzkim w Koszutce. To jedyna na Śląsku tak duża plenerowa galeria sław. Na kilkunastu cokołach znajdziemy tu płaskorzeźby przedstawiające wielkie osobistości: literatów, muzyków, malarzy, aktorów, którzy przyczynili się do promocji stolicy aglomeracji śląskiej.

Aktualnie w galerii jest 16 rzeźb. W ubiegłym roku odsłonięto tu płaskorzeźbę Antoniego Halora, wcześniej Teofila Ociepki, Jana „Kyksa” Skrzeka oraz Andrzeja Urbanowicza i Wojciecha Kilara.

W galerii są też Henryk Mikołaj Górecki, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Wilhelm Szewczyk, Jerzy Duda-Gracz, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski oraz Adolf Dygacz.

Nowa rzeźba na placu Grunwaldzkim pojawia się co roku. Co roku też ludzi, których warto w Galerii upamiętnić wskazują i nominują środowiska twórcze z Katowic. Następnie rozpoczyna się głosowanie mieszkańców, zaś po nim prezydent Katowic spośród osób, które otrzymały najwięcej głosów, wybiera postać, która zostanie upamiętniona.

W tegorocznej edycji plebiscytu nominowano 19 osobistości. Katowiczanie oddali łącznie 1515 głosów.

– Najczęściej, bo 580 razy, wskazywano na Stanisława Huberta Gadomskiego (1929-2013), artystę plastyka i fotoreportera (to nominacja Dziennika Zachodniego), 272 razy na Tadeusza Kijonkę (1936-2017), poetę, dziennikarza i wieloletniego redaktora naczelnego miesięcznika „Śląsk” oraz Grzegorza Fitelberga, kompozytora i dyrygenta Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, na którego oddano 139 głosów – wyliczają przedstawiciele katowickiego magistratu.

Prezydent Katowic zdecydował, że to rzeźba przedstawiająca Tadeusza Kijonkę zostanie w Galerii odsłonięta.

– Naszym obowiązkiem jest upamiętnienie wybitnych postaci, które zapisały się w historii naszego regionu. Dziękuję za wszystkie głosy mieszkańców. Wybór był trudny, ale zdecydowałem, by uhonorować Tadeusza Kijonkę, znanego i cenionego w Katowicach oraz całym regionie poetę, dziennikarza, autora utworów scenicznych, którego wielu mieszkańców kojarzy przede wszystkim z miesięcznikiem „Śląsk” – wyjaśnia Marcin Krupa.

– Z kolei mając na uwadze tak dużą liczbę głosów, które otrzymał Stanisław Gadomski, podjąłem decyzję, że na placu Kwiatowym, w samym sercu Katowic, zorganizujemy w tym roku wystawę jego prac, by przybliżyć jego twórczość katowiczanom – dodaje prezydent. Uroczyste odsłonięcie nowego pomnika planowane jest we wrześniu tego roku.