Badanie mediów KRRiT w perspektywie dwóch lat

W perspektywie dwóch lat ma być gotowe nowe badanie oglądalności telewizji i słuchalności radia, które inicjuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

KRRiT w połowie marca 2018 roku ogłosiła dialog techniczny poprzedzający zamówienie publiczne dotyczące wyboru wykonawcy pomiaru konsumpcji mediów: telewizji i radia (również w internecie). Dotychczas Krajowa Rada w ramach dialogu spotkała się z ok. 30 firmami.

Podczas zorganizowanej w piątek przez IAA Polska konferencji ”Kierunki i możliwości rozwoju badań mediów – jak spełnić oczekiwania marketerów” wystąpili przedstawiciele regulatora: dyrektor projektu Michał Wigurski i ekspert Rady Andrzej Olszewski (wieloletni prezes TNS OBOP)

Wśród pytań, które stawiał Andrzej Olszewski podczas prezentacji KRRiT były: jak sfinansować badanie, kto powinien sprawować kontrolę nad nim czy jak wybrać metodologię,

Michał Wigurski tłumaczył, że KRRiT nie ma ambicji, aby samodzielnie tworzyć badanie i nim zarządzać. – Wyszła z inicjatywą, zapraszając do dialogu technicznego – mówił.
Wigurski poinformował, że w Krajowej Radzie trwają prace nad stworzeniem podmiotu, który byłby gotowy do prowadzenia badań, a jednocześnie działałby w formule, w której rynek mógłby mieć udziały. – Myślimy o formule partnerstwa prywatno-publiczne, które umożliwi powołanie podmiotu, a następnie, jeżeli osiągniemy porozumienie co do kształtu i formuły współpracy, przekazanie udziałów instytucjom prywatnym – wyjaśniał.

Przedstawiciele KRRiT byli pytani o budżet zarezerwowany na badanie. – Budżet zależy od tego, co będziemy chcieli robić i ile kto jest w stanie wyłożyć – tłumaczył Andrzej Olszewski. – Krajowa Rada ma środki wystarczające do samodzielnego przeprowadzenia badania – zaznaczył Wigurski. Olszewski podał, że w tym roku jest to 15 mln zł.

Andrzej Olszewski zapowiedział ogłoszenie dialogu technicznego dotyczącego realizacji establishment survey, czyli badania założycielskiego. – Założenie jest takie, że równolegle powinny rozpocząć się prace nad technologią i metodologią – mówił Olszewski. – Do końca roku w tych obszarach będziemy chcieli przeprowadzić testy, badania pilotażowe tak aby mieć z początkiem roku, może z końcem tego roku, już materiał do podejmowania decyzji co do kierunku i kosztów – tłumaczył ekspert KRRiT. – Planujemy, że po fazie pilotażowych testów i testów laboratoryjnych ze sprzętem, przejdziemy do testowania równoległego kilku technologii w minipanelach. To powinien być drugi etap – opowiadał Olszewski i deklarował: – Po tym etapie, i myślę, że jest to przyszły rok, będzie można przystąpić do realizacji zasadniczego projektu.

– Projekt powinien zaistnieć pierwszymi gospodarstwami domowymi już w znaczącej skali w perspektywie dwóch lat – poinformował uczestników konferencji Andrzej Olszewski. Zaznaczył, że od wielkości próby będzie zależało, czy projekt zostanie zamknięty w ciągu dwóch czy dwóch i pół lat.