Zwycięzca Grand Press Photo: jury doceniło to, co się dzieje w Polsce

Adam Lach - autor Zdjęcia Roku Grand Press Photo 2018

Cieszę się, że jury konkursu zauważyło niezwykłą prawdę napisaną w tej fotografii. Doceniło to, co się dzieje w naszym kraju, że faktycznie następują zmiany i dzieją się niezwykłe rzeczy na przestrzeni kulturalnej i społecznej – mówi zwycięzca Grand Press Photo 2018 Adam Lach, autor Zdjęcia Roku.

Zwycięskie zdjęcie przedstawia uczestników protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. Powstało 24 lipca 2017 roku w trakcie demonstracji w Warszawie.

– Sytuacja była prosta: protest pod Pałacem Prezydenckim. Ja tam byłem jako uczestnik i miałem ze sobą aparat. Wiedziałem, że jeżeli chcę zrobić tam fotografię, to ona musi bardzo mocno przemawiać. Tę piękną kobietę zobaczyłem od razu. Miała w sobie niezwykłą wiarę w to dlaczego tam jest i przede wszystkim niezwykłe zrozumienie tego, co się wydarzyło i dlaczego tam przyszła – mówi Adam Lach (Napo Images).

– Chciałem tę kobietę wydobyć z tłumu ludzi. Dlatego poprosiłem żonę, żeby tam podeszła i ją oświetliła. Zrobiliśmy tam trzy albo cztery fotografie i ta zwycięska była jedną z nich. Moja małżonka jest współautorem tej fotografii – dodaje fotograf.

Michał Dyjuk (Forum Polska Agencja Fotografów) zdobył dwie nagrody za fotoreportaże w kategorii Wydarzenia, w tym I miejsce za fotoreportaż pokazujący zamieszki w Hamburgu podczas szczytu G20, czyli spotkania przywódców największych potęg gospodarczych świata.

– Pomysły na reportaże, na zdjęcia czerpię z wiadomości, z tego co się dzieje w kraju, na kontynencie i na świecie. Rolą fotoreportera jest bywać w miejscach, gdzie dzieje się coś ważnego, przełomowego, historycznego. Przybliżać to odbiorcy, opowiadać, edukować w przystępny wizualnie sposób – mówi Michał Dyjuk.

Tomasz Lazar zdobył dwie nagrody w Kategorii Kultura i Rozrywka, w tym I nagrodę za reportaż zrealizowany w trakcie Halloween w parkach rozrywki w Niemczech.

– W trakcie realizacji mojego długoterminowego projektu odbyłem podróż dookoła Niemiec – około 2,5 tys. kilometrów. Wpadłem na pomysł dotyczący Halloween i tego jak jest ono obchodzone w Niemczech. W każdym parku rozrywki odbywają się eventy, gdzie aktorzy przebrani za potwory wybiegają w ten park i ludzie mogą się bawić razem z nimi. Było to bardzo ciekawe wydarzenie. Opowiedzenie tego przy okazji reportażu dało większy kontekst całej sytuacji, jak te obchody wyglądają w Niemczech – opowiada Tomasz Lazar.

Laureaci Grand Press Photo 2018
Laureaci Grand Press Photo 2018

Wszystkie prace finałowe można zobaczyć na stronie www.grandpressphoto.pl