Brygida Grysiak odpowiedzialna za przestrzeganie standardów i dobrych praktyk w TVN i TVN24

Brygida Grysiak

Od czerwca br. dziennikarka Brygida Grysiak obejmie w Grupie TVN nowo utworzoną funkcję redaktora odpowiedzialnego za przestrzeganie standardów i dobrych praktyk dziennikarskich – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Stanowisko zostało utworzone w departamencie newsów w TVN. Do zadań Brygidy Grysiak należy doradzanie pracownikom na temat dobrych praktyk dziennikarskich, organizacja warsztatów i szkoleń, a także bezpośrednia współpraca ze stacją.

Funkcja redaktora analizującego standardy i dobre praktyki dziennikarskie jest standardem w redakcjach w USA. To pierwsze takie stanowisko w polskich mediach.

Portal Wirtualnemedia.pl dotarł do e-maila, który wysłał do pracowników Adam Pieczyński, obecnie wiceprezes Discovery i TVN odpowiedzialny za wszystkie kanały oraz programy informacyjne, w tym również za nowo powstałą komórkę informacji sportowych. Mail pochodzi z 13 kwietnia, a z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że nad ustanowieniem takiej funkcji Grupa TVN pracowała już od kilku miesięcy.

– Dzisiaj, gdy nasze kanały informacyjne, serwisy internetowe i programy rozrosły się, czyniąc nas największym referencyjnym medium elektronicznym w Polsce, najlepiej oglądanym w Europie i liczącym się wśród organizacji newsowych na świecie, przyszedł moment na wzmocnienie naszych zdolności do samooceny w kwestiach zasadniczych, takich jak zgodność z naszym kodeksem etycznym, wartościami dziennikarskimi, etyką zawodową. Stąd decyzja o utworzeniu w tym celu w Departamencie Newsów w TVN nowej funkcji: Redaktora Odpowiedzialnego za Przestrzeganie Standardów i Dobrych Praktyk Dziennikarskich – pisze w mailu do pracowników Adam Pieczyński.

– Osoba ta będzie na co dzień do Waszej dyspozycji, by dyskutować o Waszych dylematach, wątpliwościach, sporach merytorycznych. Będzie pomagać w ich rozstrzyganiu w oparciu o przyjęte wspólnie zasady, opisane we Wskazówkach Warsztatowych, które pod jej nadzorem będą dynamicznie rozwijane. Będzie organizować warsztaty dziennikarskie i nasze wewnętrzne debaty. Będzie, wreszcie, rekomendować Kierownictwu Stacji konkretne rozwiązania w konkretnych sprawach – wyjaśnia.

Brygida Grysiak obejmie nowe obowiązki od 1 czerwca br. Do momentu publikacji artykułu biuro prasowe TVN nie odpowiedziało na nasze pytania.