Poszło o kasę?

Karnowski tłumaczy, dlaczego Zalewski i Mazurek odchodzą z „Sieci”

Michał Karnowski

Michał Karnowski z zarządu wydającej „Sieci” Fratrii skomentował głośne odejście z tygodnika Roberta Mazurka i Igora Zalewskiego, a wraz z nimi rubryki „Z życia koalicji, z życia opozycji”. W skrócie: poszło, jak twierdzi, o pieniądze.

W poniedziałkowym „Presserwisie” informowaliśmy, że z końcem czerwca Robert Mazurek i Igor Zalewski skończą współpracę z tygodnikiem „Sieci” – przestaną prowadzić tam rubrykę „Z życia koalicji, z życia opozycji”.

– Nie myślimy o przenoszeniu „Z życia koalicji, z życia opozycji” do innego pisma, zresztą nikt nam takich propozycji nie składał – powiedział nam Robert Mazurek.

Dlaczego Mazurek i Zalewski postanowili odejść z „Sieci”? – Uznajmy, że następuje nieuchronne zmęczenie materiału i choć redakcja wciąż zapewnia nam pełną swobodę, to chyba nadszedł czas na zmiany. Odbieraliśmy sygnały, że nasza rubryka nie pomaga braciom Karnowskim w prowadzeniu tygodnika, dlatego nasz zapał do pozostawania w tym miejscu osłabł – odpowiada Robert Mazurek.

Karnowski o powodach odejścia Mazurka i Zalewskiego

W poniedziałek wieczorem publicysta m.in. „Sieci” Paweł Burdzy napisał na Twitterze: „Kaputt Mazurek & Zalewski! Jedyna rubryka, którą STALE czytałem 20 lat… Symptomatyczne, że nie ma dla nich miejsca…”.

Michał Karnowski z zarządu spółki Fratria, która wydaje „Sieci”, odpowiedział, że miejsce jest, ale – jak twierdzi – nie o to chodziło. „O taaakie pieniądze trudno już w prasie. I to cała zagadka. Skończmy już więc to jęczenie, proszę” – napisał .

„Doszliśmy do sytuacji, w której ta szacowna rubryka stanowiła 1/5 budżetu tygodnika. Zaproponowałem obniżkę, bo jak wszyscy musimy ciąć budżety papieru. Autorzy niestety nie przyjęli. Mieli prawo. Bolejemy. Nie udawajmy jednak, że są tu inne przyczyny” – dodał w kolejnym wpisie.

„Z życia koalicji, z życia opozycji”

Mazurek z Zalewskim zaczęli prowadzić rubrykę jeszcze w „Nowym Państwie”. Od 2002 roku, gdy nawiązali współpracę z „Wprost”, przenieśli ją do tego tygodnika. Szybko zyskała popularność. Potem publikowali ją w „Fakcie”, a później w „Uważam Rze”. W 2012 roku wznowili publikację „Z życia koalicji, z życia opozycji” w tygodniku „W Sieci” (obecnie: „Sieci”).

Rubryka obchodzi 20. rocznicę powstania. Z tej okazji, jak informuje Robert Mazurek, autorzy zaprosili na 11 maja wielu jej bohaterów i dziennikarzy na jubileuszową imprezę.