Ewelina Kosałka-Passia z Radia Katowice laureatką nagrody głównej Grand PiK 2018

Laureaci, jurorzy i fundatorzy nagród konkursu Grand PiK 2018

Wczoraj ogłoszono laureatów konkursu Grand PiK 2018. Główną nagrodę otrzymała Ewelina Kosałka-Passia z PR Katowice za utwór pt. „Między schodami”.

Ewelina Kosałka-Passia z PR Katowice otrzymała Nagrodę Główną Konkursu Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2018. Jury nagrodziło jej utwór pt. „Między schodami”.

Nagrodę w wysokości 15 tys. zł przyznano „za precyzyjne skonstruowanie opowieści o historii, współczesności i człowieczeństwie”.

„Między schodami” to reportaż o przyjaźni dwóch młodych kobiet podczas wojny: Polki – Stanisławy i Żydówki – Rutki. Połączył ich wspólny dom w Będzinie i schowek między schodami. Rozdzieliła likwidacja getta i Auschwitz. Po wojnie w schowku między schodami Stanisława odnajduje pamiętnik przyjaciółki. Ponad 65 lat ukrywa go w swojej biblioteczce. W końcu, gdy dowiaduje się, że ktoś z rodziny Rutki przeżył Auschwitz – postanawia przekazać pamiętnik.

Jury postanowiło przyznać nagrodę im. Michała Jagodzińskiego, Aleksandrze Łapkiewicz-Kalinowskiej z Programu 2 PR za „Z obłokami grałem w karty” (za szczególne walory artystyczne, niekonwencjonalne pomysły i oryginalne rozwiązania formalne utworu).

Jury postanowiło przyznać trzy nagrody specjalne: Magdalenie Grydniewskiej z PR Lublin za „Listy z Ravensbrück” (za przejmujące świadectwo bohaterek Niepodległości – harcerek polskich, więźniarek z Ravensbruck), Hannie Wilczyńskiej-Toczko z PR Gdańsk za „Dorota z Mątów – jedyna święta na Pomorzu” (za szczególne walory poznawcze oraz za ukazanie, że średniowieczna święta może być bliska współczesnemu człowiekowi) oraz Żanecie Walentyn z PR PiK za utwór „Mamuma” (za stworzenie przejmującego portretu psychologicznego matki chorego dziecka z wykorzystaniem bogactwa środków radiowych).

Przyznano również wyróżnienie. Nagrodę otrzymała Ewa Łebek z Programu 2 PR za utwór „Z obłokami grałem w karty” (za dźwiękowe wyrażenie ucieczki artysty w świat natury).

Do tegorocznej edycji Konkursu Artystycznych Form Radiowych zgłoszonych zostało 19 utworów z całej Polski. Wśród nich były reportaże, słuchowiska i inne utwory na styku form. W jury zasiadali: Katarzyna Michalak, Andrzej Brzoska i Henryk Rozen, a moderatorką warsztatów była Agnieszka Czyżewska-Jacquemet. Przesłuchania odbywały się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Głównym organizatorem konkursu było Polskie Radio PiK.