Ronaldo Schemidt wygrał World Press Photo 2018

Zycięskie zdjęcie Ronaldo Schemidta - World Press Photo 2018

Jury World Press Photo wybrało Zdjęciem Roku fotografię Ronaldo Schemidta przedstawiającą płonącego José Víctor Salazar Balza, który brał udział w protestach w Caracas przeciwko prezydentowi Wenezueli Nicolásowi Maduro.

Bohater zdjęcia José Víctor Salazar Balza (lat 28), który brał udział w protestach w Caracas przeciwko prezydentowi Wenezueli Nicolásowi Maduro, jest w masce przeciwgazowej – młodzi Wenezuelczycy zakładali je, idąc na protesty.

Ronaldo Schemidt też pochodzi z Wenezueli. I chociaż wyjechał z tego kraju 18 lat temu, to jego rodzina tam została i znosi trudny życia w państwie, w którym brakuje jedzenia, lekarstw i szaleje hiperinflacja. W wywiadzie udzielonym AFP zaraz po ogłoszeniu, że jego fotografia jest nominowana do tytułu Zdjęcia Roku tegorocznego World Press Photo, Schemidt tak opowiadał o momencie, w którym je zrobił: ”Gdy myślałem już, że protest dobiega końca, zobaczyłem nagle kilku biegnących demonstrantów, więc podążyłem za nimi. Gdy ich dogoniłem, atakowali właśnie wozy bojowe, jeden z tych wozów przejechał po młodym mężczyźnie. Wtedy protestantom udało się porwać motocykl gwardii narodowej. Widziałem, że pali się już zbiornik paliwa, więc się odsunąłem. W tym momencie motocykl wybuchł. Poczułem eksplozję, uderzenie gorąca i zacząłem robić zdjęcia. Robiłem i robiłem, nie zdając sobie tak naprawdę sprawy z tego, co się tam dzieje. Dopiero po kilku sekundach zobaczyłem, że w tym ogniu był człowiek. Gdy potem dokładnie obejrzałem to zdjęcie, byłem zszokowany”.

Magdalena Herrera, dyrektor fotografii w „Geo France” i przewodnicząca tegorocznego jury tak tłumaczy wybór Zdjęcia Roku: „To klasyczna fotografia, ale ma w sobie ogromną energię i dynamizm. Kolory i ruch są bardzo dobrze skomponowane, mają siłę. Od razu czuć emocje”.

Ronaldo Schemidt urodził się w Caracas w Wenezueli w 1971 roku. Jako fotoreporter zaczął pracę w 2003 roku w meksykańskich gazetach. Od 2004 roku pracował jako niezależny fotograf w Agence France Presse. W 2006 roku dołączył do biura AFP w Meksyku. Zajmował się sportem, konfliktami społecznymi i przemocą związaną z handlem narkotykami.

O tytuł Zdjęcia Roku walczyło sześć zdjęć: Ich autorami są: Patrick Brown (Australia), Adam Ferguson (Australia), Toby Melville (Wielka Brytania), Ivor Prickett (Irlandia) i Ronaldo Schemidt (Wenezuela).

W tym roku na konkurs zgłoszono 73 044 zdjęć, które wykonało 4 548 fotografów. Fundacja World Press Photo ogłosiła nominacje do tegorocznych nagród 14 lutego br. – w tym gronie nie znaleźli się Polacy.