Olszański, Kydryński, Stoparczyk, Mądrzejewski, Płomecka, Rebzda i Strzyczkowski nominowani do nagród rady programowej Polskiego Radia

Marcin Kydryński, Marek Mądrzejewski, Michał Olszański, Beata Płomecka, Marta Rebzda, Katarzyna Stoparczyk oraz Kuba Strzyczkowski zostali nominowani do nagrody rady programowej Polskiego Radia za 2017 rok.

Nagroda przyznawana jest od 2001 roku dla twórcy programu lub cyklu autorskiego radiowych audycji, najpełniej realizujących misję Polskiego Radia, jako nadawcy publicznego. Rada bierze pod uwagę zarówno treść, jak i formę prezentowanych przez dziennikarzy materiałów. Nie bez znaczenia jest także siła oddziaływania danego programu na słuchaczy.

W tym roku do nagrody (za 2017 rok) nominowani zostali: Marcin Kydryński, Marek Mądrzejewski, Michał Olszański, Beata Płomecka, Marta Rebzda, Katarzyna Stoparczyk oraz Kuba Strzyczkowski.

Marcin Kydryński z radiowej Trójki to dziennikarz muzyczny, autor tekstów, kompozytor, fotograf, podróżnik, producent płyt jazzowych, popularyzator i miłośnik jazzu. Prowadził audycje: „Trzy kwadranse jazzu”, „Jazzowy sanitariusz”, „Hyde radio park”, „Tak to słyszę”, „Około północy”. Obecnie przygotowuje oraz prowadzi w niedzielne popołudnia audycję „Siesta” – i to właśnie za tę audycję Kydryński uzyskał tegoroczną nominację do nagrody.

Drugi z nominowanych, Marek Mądrzejewski, związany jest z Polskim Radiem od 1990 roku. Specjalizuje się w publicystyce społecznej i politycznej. Od jesieni 2006 roku jest dziennikarzem „Sygnałów dnia”, w których prowadzi poranne rozmowy z politykami. Jest także gospodarzem cotygodniowej „Debaty” w „Rozmowach Jedynki”. Współautor cyklu „Licz na mnie” i „Otwarty mikrofon”. Jest dziennikarzem Redakcji Katolickiej i kierownikiem Redakcji Parlamentarnej. Do nagrody nominowany został za audycje publicystyczne „Debaty”, emitowane w Programie 1 PR.

Kolejnym kandydatem do nagrody jest Michał Olszański, pracujący w Trójce od 1995 roku. Prowadził w tym czasie audycje: „Potrójmy o sporcie”, „Trzeci wymiar sportu”, sportowe wydanie „Trójki pod Księżycem”, „Zagadkową niedzielę”, „Kącik dla kibica w kapciach”. W latach 2000-2001 był dyrektorem programowym Trójki. Teraz przygotowuje oraz prowadzi audycje: „Trzecia strona medalu”, „Sport w Trójce”, „Godzina prawdy” oraz „Zapraszamy do Trójki”. Nominację uzyskał za cykl audycji „Godzina Prawdy”.

Nagrodę ma szansę zdobyć także Beata Płomecka – dziennikarka Polskiego Radia od 1998 roku, a od 1 stycznia 2005 roku korespondentka w Brukseli. Przybliża od tego czasu słuchaczom zawiłe kwestie unijnej polityki. Zasłynęła też z relacji z włoskiej wyspy Lampedusa, która zmagała się z falą uchodźców z Afryki Północnej. Kapituła nagrody nominuje Płomecką za cykl audycji i korespondencji, informujących o działalności Unii Europejskiej.

Następną nominowaną jest reportażystka i autorka słuchowisk Marta Rebzda. Od 2011 roku związana jest ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, zaś obecnie pracuje w Teatrze Polskiego Radia. Nominację do tegorocznej edycji nagrody Rebzda uzyskała za reportaż z września ub. roku, pt. „Decyzja za cenę życia”, emitowany w radiowej Jedynce. Materiał poświęcony był rodzinie Baranków, rozstrzelanych w czasie II Wojny Światowej za ukrywanie w swoim gospodarstwie czwórki Żydów.

Dziennikarka telewizyjna i radiowa Katarzyna Stoparczyk, związana z Trójką od 2001 roku, otrzymała nominację za cykl audycji „Zagadkowa niedziela” (PR3). W czasie swojej pracy dla radia przygotowywała m.in. programy „Politycy w piaskownicy” oraz „Trojaczki”. Obecnie prowadzi audycje: „Zagadkowa niedziela”, „Dzieci wiedzą lepiej” oraz „Myślidziecka 3/5/7″.

Ostatnim nominowanym do nagrody rady programowej Polskiego Radia jest Kuba Strzyczkowski – dziennikarz Trójki od 1989 roku. Prowadził audycję „Zagadkowa niedziela”, a obecnie przygotowuje i jest jednocześnie gospodarzem audycji „Za, a nawet przeciw”, oraz popołudniowego, piątkowego wydania „Zapraszamy do Trójki”. Kapituła nagrody doceniła jego cykl publicystyczny „Za, a nawet przeciw” nadawany w Programie 3 Polskiego Radia codziennie od poniedziałku do czwartku o godz. 12.00.

Nagrodę Rady Programowej PR za 2016 rok otrzymali wspólnie dziennikarka PR1 Dorota Truszczak i współtworzący z nią cykl historycznych programów prof. Andrzej Nowak. Uhonorowano cykl pt. „Historia żywa”, emitowany co sobota po godz. 14 na antenie radiowej Jedynki.