TVP rozpocznie negocjacje z Emitelem ws. MUX-8

„Nie ma zagrożenia dla slotów”

Jacek Kurski

Prezes TVP Jacek Kurski zapewnia, że nadawca publiczny rozpocznie negocjacje z firmą Emitel, która jest operatorem multipleksu ósmego w sprawie uruchomienia swoich kanałów na MUX-8. – Nie ma żadnego zagrożenia – mówi Wirtualnemedia.pl Kurski.

– Nie ma żadnego zagrożenia dla slotów Telewizji Polskiej. Przyjęliśmy taką taktykę rozegrania praw, która była najlepsza dla TVP. Cele, które przed nami były zostały osiągnięte. Oczywiście, że wchodzimy w negocjacje, od dawna funkcjonuje zespół do spraw rozmów z Emitelem. Nie ma sensu robić sensacji tam, gdzie jej nie ma – tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Ósmy multipleks został uruchomiony w połowie 2016 roku. Technicznym operatorem jest firma EmiTel. Od końca października 2016 r. na MUX-8 nadawany jest kanał Zoom TV (należący do Cable Television Networks & Partners), od listopada kanał Nowa TV (ZPR Media), a od początku grudnia – WP (Wirtualna Polska) i Metro (nadawcą była Agora, ale kanał został przejęty przez Discovery Polska). Technicznym operatorem multipleksu jest firma EmiTel.

Trzy sloty na tym multipleksie przyznano Telewizji Polskiej, która może umieścić tam trzy kanały w standardowej rozdzielczości (SD) lub jeden w standardowej rozdzielczości i drugi w jakości HD.

Telewizja Polska odwleka jednak uruchomienie kanałów. Tłumaczy to niską jakością sygnału, a także problemami z dźwiękiem, polaryzacją i obowiązkiem przestawiania anten. W połowie stycznia tego roku Jacek Kurski, prezes TVP zapowiedział, że kanały TVP na MUX-8 pojawią się dopiero w połowie 2018 roku.

TVP może stracić miejsce na MUX-8

Tymczasem Witold Kołodziejski przewodniczący KRRiT pozytywnie rozpatrzył wniosek prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 6 lutego 2018 roku w sprawie: „uzgodnienia projektu sentencji decyzji o zmianie rezerwacji częstotliwości w zakresie audiowizualnych składników MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej, dokonanej na rzecz spółki EmiTel”. Oznacza to, że jeżeli do 30 kwietnia br. TVP nie podejmie rozmów z EmiTelem na temat przystąpienia do MUX-8, wówczas KRRiT rozpocznie postępowanie koncesyjne na wolne miejsca na multipleksie.

Zdaniem KRRiT, z uwagi na znaczny upływ czasu, w którym TVP mogła umieścić kanały na MUX-8 zasadne jest: „zakreślenie Telewizji Polskiej terminu na złożenie wniosku o zawarcie umowy o dostępie do multipleksu”. KRRiT uważa bowiem, że w interesie odbiorców bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, a także nadawców jest: „pełne wykorzystanie zasobów technicznych tego multipleksu”.

KRRiT jednocześnie poinformowała, że rada nadzorcza TVP podtrzymała zamiar wejścia ze swoimi kanałami na MUX-8 i zapewniła, że spółka prowadzi prace przygotowawcze nad przystąpieniem do negocjacji ze spółką EmiTel w tej sprawie. Z wiceprezesem TVP Maciejem Staneckim nie udało nam się skontaktować.

Nadawcy wystawieni do wiatru

– Lepiej późno niż wcale. Datę graniczną dla TVP należało określić już rok temu – komentuje decyzję KRRiT dla portalu Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT, obecnie członek Rady Mediów Narodowych. – Telewizja Polska nie wchodząc na multipleks stosuje swoistego rodzaju obstrukcję, chce osłabić pozycję pozostałych nadawców. Ci natomiast liczyli, że TVP, gdy tylko pojawi się na MUX-8, weźmie na siebie część kosztów promocji multipleksu. Nadawcy zostali po prostu wystawieni do wiatru. Mam nadzieję, że teraz się to zmieni – stwierdza Braun.

Przypomnijmy, pod koniec stycznia br. firma EmiTel pozwała nadawców Telewizji WP i Nowa TV za płacenie zbyt niskich stawek za obecność na MUX-8, aniżeli wynika to z umowy. EmiTel twierdzi, że wywiązuje się ze zobowiązań, a zasięg MUX-8 wynosi obecnie 98 proc. mieszkańców Polski.