Trójka rusza z kolejną edycją plebiscytu Srebrne Usta 2017

Po raz 22. Program 3 Polskiego Radia organizuje plebiscyt, w którym słuchacze stacji będą mogli wybrać najbardziej zaskakujące i zabawne wypowiedzi osoby z polskiej sceny politycznej. W plebiscycie „Srebrne Usta 2017”, który rozpoczął się 8 marca, wśród nominowanych znaleźli się m.in. prezydent RP Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński, Ryszard Petru i Paweł Kukiz. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone podczas gali, która odbędzie się 5 kwietnia br. w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

Codziennie od 8 do 27 marca na antenie Trójki prezentowane będą niebanalne, często śmieszne, nierzadko również kontrowersyjne, ale zawsze gorąco komentowane wypowiedzi znanych polityków. W tym roku o tytuł „Srebrnoustych 2017” rywalizować będzie dziesięciu kandydatów: Bartosz Arłukowicz, Joachim Brudziński, Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz, Sławomir Neumann, Ryszard Petru, Marek Suski i Witold Waszczykowski.

Słuchacze mogą głosować na wybrane wystąpienie za pomocą SMS-a z oraz za pośrednictwem strony internetowej.
Gala „Srebrne Usta 2017” odbędzie się 5 kwietnia o godz. 18.00 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Transmisja na antenie Programu 3.

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został zainicjowany w 1992 r. przez dziennikarkę Trójki – Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia „mowa jest srebrem, a milczenie złotem” zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt „Srebrne Usta”.

W poprzednich edycjach zdobywcami „Srebrnych Ust” byli między innymi: Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Lech Wałęsa, Janusz Korwin-Mikke, Władysław Bartoszewski, Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Ryszard Petru, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko, Marek Sawicki.

W ubiegłym roku słuchaczom Trójki i internautom najbardziej spodobała się słynna wypowiedź Marka Suskiego z posiedzenia komisji śledczej do spraw Amber Gold o „carycy Katarzynie”.