Jarosław Olechowski: wbrew słowom w TOK FM w redakcjach TVP nie mówi się „wykręcić pobudzina”

Jarosław Olechowski

Szef „Wiadomości” i Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski zaprzeczył słowom Grzegorza Cydejko w TOK FM, że w redakcji „Wiadomości” używa się określenia „wykręcić pobudzina”. – Z prasy wiemy, że określenie „wykręcać pobudziny” (od jednego do trzech), w znaczeniu: zadowolić pana Kaczyńskiego materiałem „Wiadomości” – używane jest w zarządzie TVP pana Kurskiego – odpowiada Cydejko.

W piątek przed południem Jarosław Olechowski wysłał maila dotyczącego wyemitowanego właśnie w TOK FM programu „Ekonomia Kapitał Gospodarka”. Stwierdził, że wbrew słowom goszczącego w audycji Macieja Zakrockiego ani w redakcji „Wiadomości”, ani w innych redakcjach działających w ramach Telewizyjnej Agencji Informacyjnej nie jest używane wyrażenie „wykręcić Pobudzina” jako ocena materiałów reporterskich.

– Jest to informacja całkowicie nieprawdziwa. Bardzo proszę o jej sprostowanie na antenie TOK FM – dodał Olechowski.

Przypomnijmy, że Klaudiusz Pobudzin pracował w Telewizji Polskiej od stycznia 2016 do stycznia br. Początkowo był reporterem „Wiadomości”, wiele jego materiałów oceniano jako mocno stronnicze, atakujące opozycję. W sierpniu 2016 roku Pobudzin został szefem „Teleexpressu”, a wiosną ub.r. objął stanowisko dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Zrezygnował z tej funkcji w połowie stycznia br., jednocześnie odszedł wicedyrektor TAI Grzegorz Pawelczyk, a także dziennikarka „Wiadomości” i „Nie da się ukryć” Ewa Bugała, która na kilka dni została dyrektorem komunikacji i rzeczniczką prasową Orlenu (zrezygnowała z tej pracy wskutek dużej krytyki w mediach). Po odejściu Pobudzina obowiązki dyrektora TAI przejął Jarosław Olechowski, pozostając szefem „Wiadomości”.

Do maila Olechowskiego, ujawnionego na Twitterze, szybko odniósł się Grzegorz Cydejko, który też był gościem piątkowego wydania audycji „Ekonomia Kapitał Gospodarka”. – Sprostowanie Jarosława Olechowskiego dot. moich, nie red. Zakrockiego słów, ale i tak jest nietrafne. Z prasy wiemy, że określenie „wykręcać pobudziny” (od jednego do trzech), w znaczeniu: zadowolić pana Kaczyńskiego materiałem „Wiadomości” – używane jest w zarządzie TVP pana Kurskiego – stwierdził Cydejko.

– Tak.. Na pewno Jarosław Olechowski wie wszystko o wszystkim co się mówi w redakcji. Słyszy przez ściany i sufity. Stąd ta pewność że takich sformuowań nikt nie używa – skomentował tę sytuację Jacek Czarnecki z Radia ZET. – Olechowski o popularnym w pewnych kręgach „małym pobudzinie” rano też pewnie nie słyszał? – zapytał Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej”.