Raport Hanny Karp upubliczniony przez KRRiT

Hanna Karp

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji upubliczniła analizę Hanny Karp, na podstawie której nałożono na nadawcę TVN 24 karę finansową, w styczniu br. anulowaną.

KRRiT po protestach przed sejmem w grudniu 2016 roku zleciła monitoring programów TVN, Polsatu, TVP, TVN 24, Polsat News i TVP Info, które zostały wyemitowane w dniach 16-18 grudnia 2016 roku. Po przeanalizowaniu materiałów Krajowa Rada w grudniu ub.r. nałożyła 1,48 mln zł kary na spółkę TVN SA, nadawcę TVN 24.

Raport, na podstawie którego regulator ukarał spółkę, przygotowała Hanna Karp, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, uczelni Tadeusza Rydzyka.

KRRiT nie chciała jednak dotychczas upublicznić jego treści. W grudniu ub.r. o upublicznienie dokumentu zwrócił się członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun. W odpowiedzi przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski stwierdził, że raport z monitoringu nie może być jawny, ponieważ jest „włączony do akt postępowania, które w chwili obecnej (…) znajduje się na etapie możliwości skorzystania przez stronę [TVN – przyp. red.] z sądowej procedury odwoławczej”.

Podobną odpowiedź otrzymał dziennikarz ”Gazety Wyborczej” Bartosz Chyż, który wystąpił z wnioskiem o udostępnienie treści ekspertyzy, jak i treści umowy na przygotowanie tej opinii. Krajowa Rada odpowiedziała Chyżowi, że nie może upublicznić raportu, bo jest on włączony do akt postępowania, które „w chwili obecnej (…) znajduje się na etapie możliwości skorzystania przez stronę z sądowej procedury odwoławczej”.

10 stycznia br. Kołodziejski uchylił decyzję o nałożeniu kary na TVN SA. Zrobił to w ostatnim dniu, w którym nadawca mógł się odwołać. Ponieważ ruch przewodniczącego zakończył sprawę, Rada zdecydowała się upublicznić materiały. KRRiT na swojej stronie prócz raportu Hanny Karp zamieściła również inne dokumenty związane z tą sprawą.