Ostatnio dodane

Rada nadzorcza TVP zatwierdziła plan inwestycyjny

Zyska m.in. Biełsat TV

Rada nadzorcza Telewizji Polskiej zatwierdziła 15 stycznia br. plan inwestycyjny – dowiedział się „Presserwis”. Według naszych informacji przy ulicy Woronicza może powstać między innymi studio i newsroom Biełsat TV.

Prezes Jacek Kurski w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” zapowiedział, że „pod koniec roku ruszy budowa nowych hal zdjęciowych”. Wielofunkcyjne budynki, według Kurskiego, uniezależnią TVP od produkcji zewnętrznych. „Mają mieć elastyczne łączniki, dzięki czemu będziemy mogli wyciszyć drgania i jednocześnie realizować dwie lub trzy produkcje” – podkreśla Kurski. Centrum Informacji TVP w mailu przesłanym do „Presserwisu” uściśla, że przy ulicy Woronicza w grudniu br. ruszy budowa „jednego obiektu, podzielonego na kilka modułów zdjęciowych” i dodaje: „Ostateczna formuła finansowania jest w trakcie weryfikacji. Wykonawca zostanie wyłoniony w ramach przetargu”.

Z informacji, do których dotarł „Presserwis”, wynika, że na inwestycje liczyć może także Biełsat TV. Stacja zabiegała o stworzenie przy ulicy Woronicza przestronnego newsroomu i niewielkiego studia, w którym będzie można realizować własne produkcje. – Jesteśmy rozrzuceni po całej Warszawie, w kilku lokalizacjach. To uniemożliwia normalne funkcjonowanie – mówi Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV. – Mam nadzieję, że rada nadzorcza pozytywnie zaopiniowała nasz wniosek i wpisała nasze propozycje do planu inwestycyjnego – dodaje. Inwestycje Biełsatu w całości musi sfinansować TVP, czyli de facto budżet państwa. Pieniądze, które stacja wkrótce ma dostać od rządu brytyjskiego, mogą być przeznaczone wyłącznie na cele programowe.

To nie koniec prac przy rozbudowie zaplecza telewizji publicznej. Od października 2017 roku trwają intensywne prace remontowe w budynku przy placu Powstańców Warszawy. Na potrzeby TVP Info przerabiane są pomieszczenia dawnego laboratorium, w którym wywoływano taśmy filmowe. To 250 mkw. nowej powierzchni, w której powstanie nowoczesny newsroom i nowe studio. Według zapowiedzi zarządu spółki zespół TVP Info do całkowicie zmodernizowanych pomieszczeń ma się wprowadzić jesienią tego roku. Pieniądze na realizację inwestycji pochodzą z 800 mln zł pożyczki, której rząd udzielił Telewizji Polskiej na początku sierpnia 2017.

W telewizji publicznej wkrótce nastąpią także zmiany strukturalne. Jak informowaliśmy w ubiegłym roku, w TVP ma powstać biuro programowe, któremu podlegać będą poszczególne agencje publicznego nadawcy. Biuro przejmie część kompetencji anten odpowiedzialnych za ramówkę, zamawianie audycji, emisję i utrzymywanie kontaktu z widzami (TVP 1, TVP 2, TVP HD, TVP Rozrywka, TVP Seriale i TVP 3). „Wprowadzane zmiany mają na celu wzmocnienie pozycji TVP. Kierunek zmian zbieżny jest z oczekiwaniami pracowników w zakresie powrotu do TVP kreacji i produkcji” – informowało w grudniu biuro spraw korporacyjnych TVP. Jak informowaliśmy w ubiegłym roku najpoważniejszym kandydatem na objęcie stanowiska szefa biura jest Mateusz Matyszkowicz, obecny dyrektor TVP 1.