Polsat chce zmiany prawa, po tym jak sąd zakazał stacji informować o Chechlińskiej

Telewizja Polsat zorganizowała konferencję prasową, na której zaprotestowała przeciwko sądowemu zakazowi informowania o Hotelu Ossa w Rawie Mazowieckiej. To kolejny zakaz sądowy nałożony na nadawcę w związku z zabezpieczeniem roszczeń w postępowaniach cywilnych wytoczonych przeciwko stacji po emisji serii materiałów o Małgorzacie Chechlińskiej, właścicielce hoteli w Zakopanem.

Polsat nie zgadza się z grudniowym postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie, który w ramach zabezpieczenia powództwa zakazał stacji emitowania materiałów o Hotelu Ossa dotyczących m.in. jego zobowiązań finansowych i powiązaniach z Małgorzatą Chechlińską. W listopadzie ub.r. w innym postanowieniu sąd zakazał stacji i wydawcy tygodnika „Wprost” informowania o Chechlińskiej w kontekście tzw. afery zakopiańskiej. Polsat News zajmował się jej biznesami od połowy 2017 r.

– Nie spodziewałem się, że po 25 latach spotkamy się z blokowaniem pracy dziennikarskiej poprzez zakaz przekazywania informacji opinii publicznej – mówił podczas środowego  (10 stycznia 2018 r.) spotkania z dziennikarzami prezes Telewizji Polsat Mirosław Błaszczyk. Jego zdaniem Sąd Okręgowy w Warszawie ogranicza wolność słowa.

– Sąd zakazał nam mówienia w zasadzie o wszystkich interesujących nas wątkach afery, którą zajmowaliśmy się od ponad roku – dodał szef publicystyki Polsat News Radosław Kietliński.

W konferencji uczestniczył także Jerzy Modrzejewski z kancelarii Modrzejewski i Wspólnicy, reprezentującej Telewizję Polsat. Reprezentuje ona również rodzinę Solorzów i toczy spór prawny z Małgorzatą Chechlińską o hotele Litwor i Belveder w Zakopanem. Jerzy Modrzejewski zaapelował o zmianę w prawie. – Zabezpieczenie tymczasowe wydawane jest bez wysłuchania drugiej strony, na podstawie materiałów, które przedstawia tylko jedna strona, inicjująca postępowanie, która nie musi udowodnić swoich racji, ma je uprawdopodobnić. W przypadku postępowań o ochronę dóbr osobistych przeciwko mediom nie powinny być wydawane zabezpieczenia bez wysłuchania mediów. To najwyższa pora, by podjąć inicjatywę ustawodawczą i doprowadzić do zmiany przepisów – przekonuje mecenas Modrzejewski.

Polsat, atakując „układ zakopiański”, pomija w swoich materiałach fakt, że w spór prawny z Chechlińską zaangażowana jest rodzina Solorzów, o czym informowały inne media.

– Moją dumą jest, że władze Polsatu czy w osobie prezesa Błaszczyka, czy szefa rady nadzorczej prezesa Solorza – nie ingerowały i nie ingerują w naszą pracę. Jakie są inne powiązania, to mnie nie interesuje. Wiem, że nikt na mnie żadnych nacisków nie wywierał i nie wywiera – zapewniał podczas konferencji Henryk Sobierajski. – A w przypadku Ossy Polsat nie jest żadną stroną, nawet na centymetr – dodał Sobierajski w rozmowie z „Presserwisem”.

We wtorek 9 stycznia 2018 r. Polsat złożył zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie.

Oświadczenie Małgorzaty Chechlińskiej dotyczące konferencji Polsatu:

1. Polsat mija się z prawdą twierdząc, że sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu zaocznie. Postanowienie z dnia 15 listopada 2017 roku wydane zostało po analizie obszernego pisma procesowego strony pozwanej (Polsatu). Sąd nie podzielił argumentacji Polsatu.

2. Po drugie: są już dwa postanowienia o zabezpieczeniu, wydane w dwóch różnych sprawach przez różnych sędziów – postanowienie o zabezpieczeniu z 15 listopada 2017 dla Małgorzaty Chechlińskiej i postanowienie z dnia 22 grudnia 2017 roku dla Centrum Kongresowego Ossa. Już zatem dwa sądy widzą w działaniach Polsatu elementy nadużywania prawa do informacji.

3. Po trzecie – co ważne z uwagi na interes publiczny – wieloletni bliski współpracownik Zygmunta Solorza, działający w biznesowym sporze z Małgorzatą Chechlińską na jego rzecz i w jego imieniu – nie poinformował na konferencji prasowej 10 stycznia, że po ataku medialnym „Polsatu” na spółkę dzierżawiącą Hotel Ossa (nazwa spółki: Centrum Kongresowe Ossa), gdy syndyk rozpisał przetarg mający wyłonić nowego dzierżawcę, spółka mecenasa Jerzego Modrzejewskiego – Solservice Group sp. z o.o. stanęła do przetargu o dzierżawę. Stawia to w zupełnie innym świetle wypowiedzi przedstawicieli Polsatu o wolności słowa.