KRRiT: w przestrzeni publicznej jest miejsce dla sporu, ale nie ma zgody na agresję i przemoc

W związku z gwałtownie narastającą falą agresji werbalnej i fizycznej skierowanej przeciwko dziennikarzom, głównie mediów publicznych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podkreśla, że nie może pozostać obojętna i wydała oświadczenie w tej sprawie.

Próby zastraszania, przemoc werbalna, wulgarny język, groźby – wszystko to przekracza granice demokratycznego dyskursu. Przemoc wobec dziennikarzy i polityków, której zatrważającą eskalację obserwujemy zwłaszcza w ostatnim roku, zebrała już w niedalekiej przeszłości krwawe żniwo” – czytamy w oświadczeniu KRRiT.

Rada zwróciła się do wszystkich uczestników życia publicznego, a zwłaszcza do mediów, aby nie podsycać złych emocji, zanim wydarzy się coś złego. „W przestrzeni publicznej jest miejsce dla sporu, ale nie ma zgody na agresję i przemoc” – podkreśla Rada.

Prosimy o refleksję nad brutalizacją życia publicznego i powstrzymywanie mowy nienawiści. Niech czas Świąt Bożego Narodzenia sprzyja uspokojeniu, zastanowieniu, życzliwości. Niech wzrasta w nas świadomość, że wszyscy żyjemy w domu, któremu na imię Polska” – czytamy w oświadczeniu Rady.