Aktualności Czwórki nagrodzone w konkursie EDUinspiracje – Media

Ekipa Wiadomości "Czwórki": Paweł Malinowski, Anna Jabłońska i Ola Żaczek

Dziennikarze Czwórki z redakcji „Aktualności” odebrali 7 grudnia br. główną nagrodę w konkursie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji EDUinspiracje – Media. Oceniane w nim były najlepsze materiały podejmujące tematykę projektów edukacyjnych finansowanych ze środków Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli m.in. w programie Erasmus+.

Do konkursu Czwórka zgłosiła cykl materiałów, który emitowany był w serwisach informacyjnych 15 września w ramach „Tematu dnia” (cotygodniowy cykl materiałów reporterskich emitowanych w każdy piątek). Reporterzy stacji – Anna Depczyńska, Mateusz Gołębiewski, Marek Nowacki i Maciek Oswald – rozmawiali m.in. z osobami, które wyjechały na wymianę w ramach program Erasmus+; sprawdzali, jak poradzić sobie finansowo na takim wyjeździe; na jakim etapie studiów najlepiej wyjechać; a także jakie są najpopularniejsze kierunki wyjazdów polskich studentów.

Erasmus+ to nie tylko wyjazdy studenckie, ponieważ na wymianę jeżdżą także młodsi ludzie. Dlatego reporterzy Czwórki rozmawiali z uczniami szkół ponadpodstawowych. „W „Wiadomościach” poruszyliśmy tez temat wyjazdów na Erasmusa dla Młodych Przedsiębiorców. Korzystać oni mogą z praktyk i staży w zagranicznych firmach” – wyjaśnia Paweł Malinowski, kierownik redakcji.

Radiowa Czwórka najpełniej omówiła antenowo to, co młodych ludzi zastanawia przed podjęciem decyzji o wyjeździe na Erasmusa” – wyjaśnia werdykt jury jego członek – Krzysztof Szwałek z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Konkurs EDUinspiracje – Media adresowany jest do dziennikarzy, którzy w inspirujący sposób przedstawiają programy i inicjatywy zarządzane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, pełniącą rolę Narodowej Agencji Programu Erasmus+. W tegorocznej edycji oceniane były materiały, których tematyka dotyczyła działań podejmowanych m.in. w ramach programów: Erasmus+, eTwinning, Eurodesk, Europass, Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego, Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

Materiały oceniane były w kategoriach: „Unijne projekty edukacyjne – odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoi współczesna Europa”; „Przekraczanie granic – zagraniczne wyjazdy w celach edukacyjnych”; „Projekty edukacyjne w reportażach”.