Rada Mediów Narodowych powoła nowych dyrektorów ośrodków TVP, ale nie wyłoni prezesa PAP

Krzysztof Czabański

Rada Mediów Narodowych zajmie się dzisiaj powołaniem dyrektorów trzech oddziałów regionalnych TVP: w Krakowie, w Warszawie i Szczecinie. W ostatniej chwili przewodniczący wycofał z programu punkt obrad, dotyczący wysłuchania kandydata na szefa PAP, Romana Młodkowskiego.

Młodkowski jest wciąż jedynym kandydatem na prezesa Polskiej Agencji Prasowej, po tym, jak w listopadzie z kandydowania zrezygnowała desygnowana przez Czabańskiego Jolanta Hajdasz.

Początkowo w programie posiedzenia RMN na czwartek, 7 grudnia było wysłuchanie Romana Młodkowskiego przez członków rady, lecz ani słowa o przedstawieniu innego kandydata, proponowanego przez Krzysztofa Czabańskiego (Młodkowskiego zaproponował Juliusz Braun). – Ostatecznie w projekcie porządku obrad nie ma punktu o PAP – poinformował w środę portal Wirtualnemedia.pl przewodniczący RMN.

PAP nie ma prezesa od 12 października, gdy poprzedni szef spółki – Artur Dmochowski – najpierw został zawieszony przez radę nadzorczą Polskiej Agencji Prasowej, a kilka dni później sam zrezygnował z funkcji prezesa. Pełnił ją od maja ub.r., po tym jak wygrał konkurs przeprowadzony przez radę nadzorczą, od października ub.r. zgodnie z decyzją Rady Mediów Narodowych był jednym członkiem zarządu PAP.

W połowie października Rada Mediów Narodowych na członka zarządu firmy wybrała Hannę Myjak. Obecnie obowiązki prezesa pełni Tomasz Gziński, oddelegowany tam przez radę nadzorczą.

Nowi dyrektorzy w TVP

Rada Mediów Narodowych powołania dzisiaj trzech dyrektorów ośrodków regionalnych TVP: w Warszawie, Krakowie i Szczecinie. We wszystkich tych miastach proponowani są dotychczasowi pełniący obowiązki dyrektorów: w Krakowie Bogdan Wasztyl, w Warszawie – Rafał Kotomski, a w Szczecinie Piotr Lichota.

Wasztyl – ostatnio wiceprzewodniczący rady nadzorczej Radia Kraków – szefuje ośrodkowi TVP już od marca br. Rafał Kotomski, dziennikarz i pisarz, p.o. dyrektora w warszawskim oddziale TVP jest od maja br., zaś Piotr Lichota objął obowiązki szefa szczecińskiego oddziału pod koniec października br., zastępując zmarłą dyrektor Marię Bartczak.

Rada ma się też zająć sprawą zawieszenia prezesa Radia Wrocław, Tomasza Dudy. Nie wiadomo jednak, czy zostanie od wysłuchany podczas czwartkowego posiedzenia. Powodem zawieszenia Dudy przez radę nadzorczą radia była „niemożliwość dalszej współpracy”. W jego obronie stanęli związkowcy z rozgłośni.