Zmarł lubelski dziennikarz Kazimierz Pawełek

Kazimierz Pawełek

W niedzielę 3 grudnia br. zmarł Kazimierz Pawełek, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny „Kuriera Lubelskiego”. Miał 81 lat.

Po kursie dziennikarskim od 1953 roku pracował w krakowskim „Dzienniku Polskim”. W czasie studiów współpracował m.in. z pismem „Szpilki”. Od 1960 mieszkał w Lublinie. W latach 70. ubiegłego wieku był redaktorem dwutygodnika „Głos Budowlanych”. Współpracował z radiem jako jeden z autorów programów satyrycznych „Dobry wieczór”. Pisał teksty dla lubelskiego kabaretu Czart oraz kabaretu Pod Egidą. Był również kierownikiem literackim kabaretów Desant oraz Korkociąg, działającym przy Wyższej Oficerskiej Szkole Lotnictwa w Dęblinie.

W latach 1983–2001 Kazimierz Pawełek był związany z „Kurierem Lubelskim”. Przeszedł drogę od reportera, przez zastępcę sekretarza i sekretarza redakcji, aż do redaktora naczelnego, którym został w 1992 roku. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W latach 2001–2005 zasiadał w Senacie z ramienia komitetu SLD-UP. Kazimierz Pawełek zmarł w niedzielę po długiej chorobie.