Radio Katowice na 90-lecie zrealizuje program bez komputerów i montażu

W poniedziałek 4 grudnia br. w dniu jubileuszu 90-lecia Radio Katowice zaprezentuje specjalny program „Powróćmy jak za dawnych lat”, zrealizowany bez użycia komputerów. Akcja nawiązuje do tego jak w 1927 roku realizowano audycje rozgłośni.

W jubileuszowym programie od 9.00 do 13.00 wezmą udział specjalni goście m. in. Joanna Wnuk-Nazarowa (dyrektor Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach), Antoni Piechniczek, Ireneusz Dudek, Józef Skrzek, Grzegorz Płonka, Janusz Hryniewicz oraz Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Wykonawcy zagrają swoje utwory na żywo z wykorzystaniem akustycznych instrumentów.

Jednocześnie dziennikarze Radia Katowice postarają się zrealizować program w sposób w jaki powstawał na początku istnienia radiofonii, tj. bez użycia komputerów, bez montażu i całkowicie na żywo.

– Wszystko będzie zagrane na żywo. Wyłączamy komputery i wzmacniacze. Odkładamy na bok płyty, taśmy i dyskietki. Zostaną tylko mikrofony, głosy, brzmienie instrumentów. Pozostaje tylko pytanie czy potrafimy tworzyć takie radio, jak 90 lat temu? – komentuje Piotr Ornowski, prezes Radia Katowice.

Pasmo „Powróćmy jak za dawnych lat” zostanie nadane w Radiu Katowice w poniedziałek 4 grudnia br. Program będzie rejestrowany przez osiem kamer i transmitowany na stronie internetowej www.radio.katowice.pl oraz na kanale YouTube Radia Katowice.