Ostatnio dodane

Konkurs im. Władysława Grabskiego rozstrzygnięty

Sukces dziennikarzy „Dziennika Gazety Prawnej”

Narodowy Bank Polski po raz piętnasty przyznał wczoraj nagrody najlepszym dziennikarzom ekonomicznym.

W konkursie zostali nagrodzeni autorzy i redakcje, które w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśniają skomplikowane zagadnienia ze świata gospodarki i przyczyniają się do podnoszenia poziomu wiedzy ekonomicznej Polaków. Laureaci to autorzy artykułów prasowych, publikacji internetowych oraz materiałów radiowych i telewizyjnych.

W gronie najlepszych dziennikarzy ekonomicznych znaleźli się:

Sebastian Stodolak z „Dziennika Gazety Prawnej” w kategorii „Polityka pieniężna i stabilność finansowa”,

Jakub Styczyński i Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej” w kategorii „Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna”,

Mira Suchodolska (nasza koleżanka) i Piotr Dzik z „Dziennika Gazety Prawnej” w kategorii „Felieton lub analiza”, Rafał Woś z „Polityki” w kategorii „Wywiad”,

Wioletta Kakowska-Mehring z portalu Trojmiasto.pl w kategorii „Problematyka regionalna”.

Laureatów wybrała niezależna Kapituła konkursu w składzie: Adam Budnikowski (przewodniczący), Marek Chrzanowski, Andrzej Diakonow, Michał Karnowski, Cezary Kaźmierczak, Marta Kightley, Eryk Łon, Alojzy Nowak oraz Renata Wojciechowska.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyniki konkursu wraz z uzasadnieniem kapituły.

Wyróżnienia:

Polityka pieniężna i stabilność finansowa

Sebastian Stodolak, „Dziennik Gazeta Prawna” – za artykuł „Unia Europejska to kartel oligarchów”, w którym autor wraz z rozmówcą ukazuje tło sytuacji gospodarczej w Grecji pokazując kulisy programu ratowania finansów tego państwa oraz niektóre słabości polityki monetarnej strefy euro. Za obiektywizm, profesjonalizm i wysokiej jakości warsztat dziennikarski.

Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna

Jakub Styczyński i Patryk Słowik, „Dziennik Gazeta Prawna” – za zmierzenie się z aktualnym i ważnym tematem oraz szczególne walory edukacyjne artykułu „Poszukiwacze piramid”, a zwłaszcza ukazanie mechanizmu działania piramid finansowych oraz podjęcie problematyki „walut” wirtualnych.

Felieton lub analiza

Mira Suchodolska i Piotr Dzik, „Dziennik Gazeta Polska” – za artykuł „Czego nam nie mówią o emeryturach” będący realistycznym spojrzeniem na polski rynek pracy z perspektywy przyszłych emerytów, połączenie ważnych tematów ekonomicznych i społecznych oraz znakomity warsztat dziennikarski.

Wywiad

Rafał Woś, „Polityka” – za artykuł „Rozruszać kocura” w którym przełamuje się stereotypowy sposób postrzegania roli państwa w pobudzaniu inwestycji i kreowaniu innowacji, za podjęcie tematu ważnego dla przyszłości polskiej gospodarki.

Problematyka regionalna

Wioletta Kakowska-Mehring, portal Trójmiasto.pl – za cykl artykułów pt. „Jak to jest na swoim” ukazujący dynamiczny rozwój mikroprzedsiębiorstw i ich codzienne funkcjonowanie. Za ciekawy dobór rozmówców oraz warsztat dziennikarski.

Nagrody specjalne:

Felieton lub analiza

Jakub Kajmowicz, portal Defence24.pl – za wnikliwą analizę rynku prasy zagranicznej w artykule „Wojna informacyjna o gazociąg OPAL – analiza niemieckiej i rosyjskiej prasy”, za innowacyjne potraktowanie tematu oraz za ciekawe spostrzeżenia dotyczące roli informacji prasowych w ocenie funkcjonowania rynku energii.

Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna

Łukasz Kaźmierczak, Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu „Radio Poznań” S.A., – za audycję radiową z cyklu „Ekonomizer”, ukazującą istotny wpływ firm rodzinnych na polską gospodarkę. Za wnikliwą analizę wyzwań stojących przed tymi przedsiębiorstwami oraz za wyjątkowe przygotowanie merytoryczne oraz profesjonalizm prowadzącego.

Partnerzy konkursu: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz serwisy: Obserwator Finansowy i WirtualneMedia.pl.