Ostatnio dodane

Szkolenie z etyki dziennikarskiej w TVP: paski informacyjne są OK

Krzysztof Ziemiec

Dziennikarze Telewizyjnej Agencji Informacyjnej TVP przechodzą obowiązkowe szkolenia z etyki. Podczas zajęć jako przykłady nierzetelności dziennikarskiej pokazuje się im m.in. materiały TVN. Zajęcia dotyczą też pasków w programach informacyjnych oraz kryptoreklamy.

15 listopada br. odbyło się jedno z trzech planowanych w TVP szkoleń z zasad etyki dziennikarskiej, przepisów dotyczących nieuprawnionego przekazu handlowego i prawa do wizerunku. W szkoleniach biorą udział dziennikarze TAI, w tym serwisu Tvp.info. Z informacji „Presserwisu” wynika, że dwugodzinne szkolenie prowadzą Krzysztof Ziemiec z „Wiadomości” i pracowniczka biura prawnego TVP.

Jak się dowiedzieliśmy, na zajęciach 15 listopada br. rzetelność dziennikarską omawiano na podstawie nierzetelnych – jak przedstawiono kursantom – materiałów TVN. Natomiast gdy pracowniczka biura prawnego TVP mówiła o tzw. paskach w programach informacyjnych TVP, oceniła, że są one dobre, a jedynym problemem są błędy ortograficzne.

Prowadzący szkolenie zajęli się też problemem kryptoreklamy. Analizowano m.in. przypadek dziennikarza sportowego Macieja Kurzajewskiego, który w 2013 roku wystąpił w reklamie Banku PKO. Komisja etyki TVP uznała wówczas, że jest to sprzeczne z zasadami etyki dziennikarskiej. Mówiono też o Hannie Lis, która podczas prowadzenia „Panoramy” TVP 2 w 2014 roku zostawiła na stole paczkę papierosów. Ponadto prowadzący szkolenie przestrzegali dziennikarzy, że nie powinno się podawać w materiałach nazw firm.

– Ludzie idą na te szkolenia i mają nadzieję, że gdy zdarzy się im stanąć przed komisją etyki TVP, członkowie komisji będą na nich lepiej patrzyli – mówi informator „Presserwisu”, pracownik telewizji.

Zarząd TVP zdecydował o zorganizowaniu szkolenia dla pracowników TAI kilka dni po tym, jak dziennikarz TVP Info Ziemowit Kossakowski został zawieszony w obowiązkach z powodu łamania standardów etyki. Powodem był jego materiał o lekarzach rezydentach. Kossakowski został wezwany przez komisję etyki TVP, ale do tej pory przed nią nie stanął.