MON opublikowało raport „Tomasz Piątek i jego kłamstwa”

Tomasz Piątek

Tomasz Piątek, autor książki „Macierewicz i jego tajemnice”, podważa tezy zawarte w raporcie Ministerstwa Obrony Narodowej „Tomasz Piątek i jego kłamstwa”. Dziennikarz opracował już obszerną odpowiedź, która wkrótce ma się pojawić w internecie.

Raport na temat książki Tomasza Piątka ministerstwo opublikowało na swoich stronach internetowych 10 listopada br. Autorzy (członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej Sławomir Cenckiewicz i szef gabinetu politycznego MON Dominik Smyrgała) zarzucają Piątkowi manipulacje o powiązaniach szefa MON Antoniego Macierewicza z rosyjskimi służbami. Wskazują też, że korzystał z mało wiarygodnych, internetowych źródeł. Ponadto twierdzą, że Piątek podaje nieprawdziwe informacje na temat znajomości ministra Macierewicza z takimi osobami jak Robert Luśnia i Alfonse D’Amato.

– Autorzy przeskakują w tym pseudoraporcie od wykazywania błędów czysto korektorskich po ogólne rozważania, pozbawione jakichkolwiek faktograficznych walorów – ocenia Tomasz Piątek. Dodaje, że w swojej odpowiedzi punkt po punkcie obali zarzuty Cenckiewicza i Smyrgały. – Tych punktów jest bardzo dużo. Podkreślam jednak, że każde moje internetowe źródło ma swój papierowy odpowiednik. Jeśli chodzi o sprawy fundamentalne, to: Robert Luśnia zasiadał z Macierewiczem w zarządzie fundacji „Głos”, a Alfonse D’Amato, z którym spotkał się Macierewicz, ma powiązania z przestępczością zorganizowaną – podkreśla Piątek.

Marcin Celiński, wydawca książki „Macierewicz i jego tajemnice”, zapowiada, że obszerna odpowiedź Piątka wkrótce pojawi się w internecie. – Nie wykluczam także papierowej publikacji – mówi Celiński.

”Raport wykonano w ramach obowiązków służbowych bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów” – poinformowało ”Presserwis” w środę rano biuro prasowe MON. ”Będzie on przekazywany poprzez takie kanały jak media, organizacje międzynarodowe i pozarządowe występujące z zapytaniami do MON oraz instytucje i parlamentarzystów przysyłających interpelacje w tej sprawie (np. Amnesty International i jej aktywiści, OBWE, dziennikarze, prokuratura). Oprócz tego raport będzie dostępny na stronie internetowej MON dla każdego zainteresowanego” – czytamy w odpowiedzi z resortu.

Z autorami raportu nie udało nam się skontaktować.

Według informacji podanych przez TVP Info raport „Tomasz Piątek i jego kłamstwa” zostanie przekazany prokuraturze, która bada sprawę Tomasza Piątka z zawiadomienia szefa MON.

Przypomnijmy, że MON złożyło na dziennikarza doniesienie do departamentu wojskowego Prokuratury Krajowej z artykułu mówiącego o tym, że „kto stosuje przemoc lub groźbę wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych”, może zostać skazany na trzy lata więzienia. Piątek ma być też ścigany za „publiczne znieważanie lub poniżanie konstytucyjnego organu RP”. Tomasz Piątek otrzymał niedawno Nagrodę Wolności Prasy, przyznawaną przez organizację Reporterzy bez Granic we współpracy z telewizją TV5 Monde.